Reklama
4 złe nawyki, którymi sabotujesz swoje życie!

„Człowiek więcej boi się tworów własnego umysłu niż konkretnej rzeczywistości” – napisał w swojej książce „Lęk” Antoni Kępiński, jeden z najbardziej znanych polskich lekarzy psychiatrów. Miał w tym twierdzeniu sporo racji, bo umysł i to, co tworzy, może być naszym największym sprzymierzeńcem albo najgroźniejszym wrogiem…

Myśli wpływają nie tylko na emocje i to, jak się czujemy. Okazuje się, że w znacznym stopniu wpływają na decyzje i zachowanie. Nawet najbardziej utalentowane osoby będą mieć problem z osiągnięciem sukcesu, kiedy będą negować swoje umiejętności i nie nauczą się kontrolować nieprzyjemnych myśli. Jak rozpoznać negatywne nastawienie i zmienić swój sposób myślenia?

Oddawanie decyzyjności innym

Obwinianie innych ludzi lub okoliczności zewnętrznych o to, że nie jesteś w stanie odnieść sukcesu, jest najczęstszym błędem, powodującym niepowodzenie. Mówiąc „mój szef mnie ogranicza, nie pozwala mi awansować” albo „przez pogodę nie mogę trenować”, oddajesz decyzyjność w ręce innych.
Jak to zmienić? Powtrzymaj się od wymówek. Skup uwagę na tym, co możesz zrobić oraz na tym, co nie jest możliwe. Następnie całą energię skup tylko na tym, co zależy od Ciebie, co możesz samodzielnie poprawić. Dzięki temu nie będziesz tracić energii na myślenie o tym, co jest na daną chwilę niewykonalne. Natomiast zawsze jest do zrobienia coś innego, co leży w zasięgu Twoich możliwości.

Prognozowanie

Negatywne nastawienie i projekcje, najczęściej przeradzają się w niepowodzenie. Jeśli skupisz myśli tylko na swoich słabych stronach, wprowadzisz pewien rodzaj harmonogramu, według którego będzie działał Twój mózg. Przykładowo: masz wystąpienie w pracy. Myślisz, że Twoje przygotowanie mogłoby być lepsze, prezentacja lepiej wykonana, czujesz, że możesz się pomylić, przedstawić coś mało precyzyjnie. Tak zaprogramowany mózg „wierzy” w to, więc działa według przyjętego schematu. Nie zdziw się zatem, kiedy podczas wystąpienia zapomnisz słów, będziesz mieć problem z kojarzeniem faktów, obsługą sprzętu i finalnie wypadniesz tak, jak zakładasz – na osobę niedostatecznie przygotowaną.
Jak to zmienić? Zatrzymaj negatywne projekcje. Pytania w stylu: „a co, jeśli…” napędzają negatywne myśli i powodują niepokój. Skup energię na pozytywach i swoich mocnych stronach. Wizualizuj, że wszystko pójdzie dobrze, ponieważ zadbałeś o wszystkie elementy wystąpienia oraz jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu.

Szukanie aprobaty

Myślisz, jak na Twoje działania zareagują inni ludzie? Zastanawiasz się, jak odbiorą Ciebie, Twoje reakcje i słowa? Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz przestać tracić na to energię. Oczywiście nie chodzi o destrukcyjne czy szkodliwe dla innych zachowania, ale o osiąganie celów, np. zawodowych. Możesz poprosić o radę zaufaną osobę, np. w kwestii oceny wystąpienia, ale nie możesz uzależniać jego przebiegu, ani innych podejmowanych przez siebie działań od opinii innych, często przypadkowych ludzi.  

Negowanie

Nie jest możliwe, żeby osiągnąć sukces – zawodowy, w relacjach z innymi ludźmi, itd., jeśli mówisz sobie: „nie potrafię niczego zrobić dobrze”, „to mi się na pewno nie uda”. Negacja własnych umiejętności, możliwości i destrukcyjne myśli, skutecznie odbierają chęci do podejmowania działań. Zmienisz to, traktując siebie jak przyjaciela. Jeśli konkretnego komunikatu nie skierowałbyś do najbliższej osoby, nie mów go także sobie.

Tu i teraz

Istotnym elementem zmiany myślenia jest także skupienie się na czasie rzeczywistym. „Tu i teraz” to dobry sposób na lepsze zrozumienie siebie, własnych emocji, co przekłada się na skuteczniejsze kontrolowanie myśli i w konsekwencji ułatwia nie tylko wiele decyzji, ale także poprawia jakość i stopień zadowolenia z życia.

Podziel się
Następny artykuł

W leczeniu zaburzeń nerwicowych najważniejsza jest dobra i poprawna diagnoza, często bowiem chorzy latami leczą się na inne dolegliwości, podczas gdy... czytaj dalej