Woj. śląskie: program badań prenatalnych

Średni wiek kobiet rodzących stale wzrasta. Wraz z nim wzrasta również ryzyko wystąpienia wad wrodzonych lub patologii płodu, która jest uwarunkowana aberracją chromosomalną (dotyczy to Pań rodzących po 35 roku życia). Jeżeli określi się ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych i wykryje wiele wad rozwojowych we wczesnym okresie ciąży - daje to możliwość bezpiecznego prowadzenia ciąży oraz podjęcia leczenia już w czasie życia płodowego. 

Program skierowany jest do Pań spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  1. wiek od ukończenia 35 lat (badanie przysługuje kobiecie począwszy od roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat);
  2. wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
  3. stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
  4. stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową;
  5. stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Na badania powinien skierować kobietę lekarz, który prowadzi ciążę. Skierowanie powinno zawierać informacje o zaawansowaniu ciąży (wiek ciąży w tygodniach), a także wskazaniach do objęcia programem. Powinien być również dołączony opis nieprawidłowości i wyniki badań (które potwierdzają zasadność skierowania kobiety do programu).

Jeżeli lekarz wykryje niepokojące zmiany u pacjentki - kieruje ją na dalszą diagnostykę w ramach programu.

Sprawdź, gdzie możesz bezpłatnie wykonać badania

Źródło: NFZ

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook