Wojewódzki Inspektorat Weterynarii: informacja dla mieszkańców w sprawie wirusa ASF

W związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF), Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku wystosował specjalny komunikat — Informację dla mieszkańców województwa pomorskiego:

„AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ (ASF) w szybkim tempie dotarł do naszych granic, występuje w państwach graniczących od wschodu z Polską, a także na terenie naszego kraju. Stwierdzono występowanie tej choroby, nie tylko u dzików, ale także u trzody chlewnej. Dodatkowo służby sanitarne Federacji Rosyjskiej podały informacje o stwierdzeniu wirusa w środkach spożywczych pochodzących od świń, wyprodukowanych przez jednego z największych producentów mięsnych działających na terenie Rosji.

Mimo, iż wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, region w którym zostanie stwierdzona choroba narażony jest na poważne straty ekonomiczne związane z ograniczeniami w obrocie żywymi świniami, ale przede wszystkim z ograniczeniami w handlu i obrocie wieprzowiną, oraz wszystkimi środkami spożywczymi zawierającymi wieprzowiną. Region występowania ASF narażony jest także na poważne ograniczenia w ruchu osobowym i samochodowym.

I. Co to jest Afrykański pomór świń?

Wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzikich, podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania.

II. Źródła zakażenia wirusem ASF.

Żródłem zakażenia ASF mogą być świnie domowe, świnie dzikie, ale również mięso pochodzące od zakażonych świń, dzików oraz zakażone produkty wyprodukowane z mięsa chorych świń i dzików.

III. Dlaczego wprowadzane są tak duże restrykcje?

Wirus afrykańskiego pomoru świń posiada długą przeżywalność w środowisku, ale co najistotniejsze cechuje się długą przeżywalnością w produktach mięsnych pochodzących od zakażonych świń domowych i dzikich.

Każde spożycie mięsa, czy produktu pochodzącego od chorej świni lub dzika, przez inne zwierzę z tego gatunku może spowodować wystąpienie AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ.

IV. Główne zagrożenie przeniesienia ASF do naszego regionu.

Mimo zwiększonej kontroli służb granicznych, duży ruch turystyczny na terenie Gdańska, w tym osób z za wschodniej granicy, stanowi ryzyko zawleczenia wirusa ASF poprzez produkty żywnościowe przewożone w bagażu podręcznym.

Co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń w granicach naszego regionu?

  • Nie zaśmiecajmy resztkami żywności miasta, korzystajmy z koszy na śmieci, zwracajmy na to uwagę innym!
  • Zwracajmy uwagę administratorom budynkóww i administratorom podległych terenów na skuteczne zabezpieczenie kontenerów na śmieci przed dostępem zwierząt!
  • Nie dokarmiajmy zwierąt dzikich!"

— Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku

 

Źródło: WIW w Gdańsku

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook