Aktualne badania w Twoim województwie
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym trwa „Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej”. Przebadano już ponad 450 pacjentów. Program zakończy się w 2020 roku.
Tętniaki aorty brzusznej powstają w skutek osłabienia ściany tętnicy głównej. Najczęstszą ich przyczyną jest wrodzony defekt genetyczny, często współistnieją z miażdżycą. Wykrywa się je u 3-6 % mężczyzn powyżej 65. roku życia, 5 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Na ryzyko wystąpienia tętniaka narażone są w szczególności osoby otyłe, z nadciśnieniem tętniczym oraz palące papierosy.
- Choroba ta może rozwijać się skrycie i nie dawać żadnych objawów, aż do momentu, gdy tętniak pęknie i pacjent w ostrym stanie trafi do szpitala, a my najprawdopodobniej nie będziemy już w stanie mu pomóc – mówi dr n. med. Grzegorz Halena z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK. – Każdego miesiąca na nasz dyżur karetka przywozi od 1 do 3 takich pacjentów. Większość z nich niestety nie przeżywa. Warto podkreślić, że można uniknąć tego typu sytuacji, wykonując badania profilaktyczne.
Program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, realizowany jest w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym od grudnia 2018 roku. Od tego czasu przebadano już ponad 450 pacjentów, tętniaki wykryto u 27 chorych. U trzech wielkość tętniaka jest na tyle duża (ok 50-55 mm), że w najbliższym czasie zostaną poddani operacji.
- Pacjenci, u których tętniak jest stosunkowo niewielki (30-35 mm), powinni poddać się badaniom kontrolnym raz do roku. Osoby te trafiają pod opiekę Poradni Chirurgii Naczyniowej, gdzie przeprowadzamy kolejne badania: tomografię komputerową lub, jeśli jest taka potrzeba, konsultacje kardiologiczne – dodaje dr Halena.
Ogólnopolskim koordynatorem programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej jest Klinika Chirurgii i Angiologii SPSK 1 w Lublinie. Regionalnym wykonawcą badań w województwie pomorskim jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Specjaliści z UCK, którzy biorą udział w programie to: dr Grzegorz Halena, Michał Zdunek, Igor Burakowski oraz Piotr Marciniuk.
ZAPISY
-
ogólnopolska infolinia: 22 417 13 25
Program skierowany jest do pacjentów powyżej 65. roku życia, u których występują co najmniej dwa czynniki ryzyka spośród wymienionych poniżej:
- palenie papierosów,
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość.
Badania wykonywane są w Poradni Chirurgii Naczyniowej UCK mieszczącej się na parterze budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (ul. Smoluchowskiego 17, Gdańsk). Budynek CMN można odnaleźć na mapie szpitala, która znajduje się TUTAJ.
Prosimy o zgłaszanie się jedynie tych osób, które przez ostanie kilka lat nie miały wykonywanego USG (ultrasonografii) czy tomografii (TK) jamy brzusznej. Program adresowany jest do pacjentów, którzy chcieliby zrealizować szybkie, uproszczone badanie w celu upewnienia się, czy nie mają tętniaka aorty brzusznej i nigdy nie poddawali się żadnemu z tych badań, albo badania były wykonane przed wielu laty.
Źródło: specjalista ds. promocji Zespół ds. Organizacji i Promocji,
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne