Gdańsk: bezpłatne badania dla uczestniczek Maratonu Solidarności

Wspaniałą rzeczą jest fakt, że bieganie cieszy się coraz większą popularnością. Aktywność fizyczna jest ważnym elementem zdrowego trybu życia każdego człowiaka. O zaletach biegania można napisać wiele - od świetnego samopouczucia, poprzez dobrą kondycję, a kończąc na pięknej i zadbanej sylwetce. Nie należy zapominać także o tym, że bieganie wpływa na nasze zdrowie - zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób,  zwiększa wydolność organizmu, poprawia długość życia 

Jednak Ci, którzy uprawiają biegi długodystansowe powinni pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim miejcie na uwadzę swoje bezpieczeństwo związane z bieganiem. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny może mieć niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. W maratonach powinny startować osoby zdrowe, które nie mają żadnych przeciwskazań do tego. 

Start w maratonie powinien być poprzedzony oceną stanu zdrowia (zwłaszcza wydolności układu krążenia). Takie badania obowiązują już w wielu krajach, a i tak w trakcie biegu dochodziło do zatrzymania krążenia. To potwierdza, jak szalenie ważna jest analiza stanu zdrowia przed startem w maratonie. 

Istotne jest, żeby zadbać o większą wiedzę i przede wszystkim świadomość osób startujących w biegach długodystansowych. W tym celu zorganizowane są darmowe badania dla uczestniczek maratonu Solidarność. Zgłaszać mogą się Panie, które na pewno wezmą udział w tym biegu.

Badania odbędą się w trzech etapach:

  • Pierwszy etap będzie miał miejsce ok. 2 tygodnie przed biegiem. Najpierw pobrana będzie krew, wykonane badanie EKG, badanie echokardiograficzne, czyli ultrasonograficzne badanie serca, a także badanie spirometryczne (badanie wydolnościowe z analizą gazów oddechowych pochłanianych i wydalanych) Pozwala ono oszacować wydolność organizmu, a co za tym idzie - przygotowanie do biegu. Badania są powtarzane po przekroczeniu mety biegu maratońskiego. 
  • Badania ponawiane będą tydzień lub dwa tygodnie po biegu. Wykonywane będzie takżę badanie holterowskie. Każda z uczestniczek otrzyma ocenę internistyczno-kardiologiczną swojego stanu zdrowia. Jeżeli będą stwierdzone  jakieś nieprawidłowości - pacjentce zapewniona będzie dalsza opieka. 


Kardiolodzy chcą przebadać co najmniej 40 pań, które ukończyły 18 lat. Chętne panie do udziału w badaniu proszone są o kontakt na adres: zuzanna.lewicka@gmail.com lub 668 184 569.

Źródło: Radio Gdańsk

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook