powiat wysokomazowiecki: bezpłatne badania w kierunku hcv

Według szacunku 200 tys. Polaków jest zakażonych wirusem HCV, z czego aż 80% nie jest tego świadoma. Tymczasem wywołuje on wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) rozwijając się w organizmie bezobjawowo i prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do marskości i raka wątroby. 

Do zakażenia HCV dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią. Potencjalnie niebezpieczne są wszystkie zdarzenia, w trakcie których przerwana zostaje ciągłość skóry. Warto sobie zatem przypomnieć, czy byłeś/aś kiedykolwiek w chociaż jednej z poniższych sytuacji, która mogła skutkować zakażeniem.

• Czy byłeś/aś hospitalizowany/a?

• Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?

• Czy masz lub miałeś/aś w przeszłości podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych?

• Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?

• Czy chodzisz do stomatologa?

• Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki?

• Czy kiedykolwiek utrzymywałeś/aś ryzykowne zachowania seksualne?

Jak widać, część z tych zdarzeń może dotyczyć każdego z nas! To, że nie mamy objawów chorobowych nie musi oznaczać, że jesteśmy wolni od wirusa.

Osoby zainteresowane wykonaniem badania mogą zgłaszać się do punktu pobrań ALAB laboratoria w Wysokiem Mazowieckiem przy ul. Armii Krajowej 4 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 12:00 oraz w soboty w godz. 8 – 11.

 Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek,
w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do dalszej diagnostyki HCV znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl. Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.

Zachęcamy do skorzystania! 

Źródło: https://wysokomazowiecki.pl/

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook