Białystok: bezpłatne i anonimowe badanie na obecność HIV

Światowy Dzień AIDS (obchodzony 1 grudnia) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.

Bardzo istotnym elementem obchodów jest rozpowszechnianie wiedzy o tej chorobie. Blisko 90% Polaków nigdy nie wykonało testu na obecność wirusa z powodu przekonania, że ta choroba dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki i mają wielu partnerów seksualnych. Owszem, są to czynniki zwiększające ryzyko zakażenia HIV, ale czasami wystarczy chwila nieostrożności, by się zarazić i nie być tego świadomym. Przyczyn zarażenia jest wiele, dlatego powinniśmy robić badanie na HIV/AIDS regularnie.

W większych polskich miastach działają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD), w których można zrobić bezpłatne i anonimowe badanie na obecność HIV, a także zasięgnąć rady specjalisty.

Mieszkańcy województwa podlaskiego mogą się zgłosić do PKD Anonimowego i Bezpłatnego Testowania w kierunku HIV w Białymstoku, przy ul. Gen. J. Bema 2, pokój nr 010.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook