„Zdrowe Serce Seniora” – projekt teleopieki i telerehabilitacji w 6 opolskich powiatach

Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek w Strzelcach Opolskich w partnerstwie z Gminą Krapkowice (Ośrodkiem Pomocy Społecznej) oraz AL-MED D.Makieła, J.Makieła – Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej s.j.. rozpoczęło realizację Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa, pt. „Zdrowe Serce Seniora”.

Celem projektu jest zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla osób starszych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, a tym samym danie im szansy na wydłużenie i poprawę jakości i bezpieczeństwa ich życia. Udział w Projekcie jest bezpłatny.

Do kogo jest skierowany Projekt?

Projekt jest skierowany do osób starszych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie sześciu powiatów województwa opolskiego:

  • strzeleckiego,
  • krapkowickiego,
  • kędzierzyńsko-kozielskiego,
  • opolskiego,
  • głubczyckiego,
  • prudnickiego.

Zadania i formy wsparcia w ramach projektu:

1. Rekrutacja oraz kwalifikacja zdrowotna osób starszych – jej głównym zadaniem jest pozyskanie podstawowych informacji nt. epidemiologii chorobowej uczestników projektu, wstępnych informacji na temat przebytych chorób, dotychczasowych zaleceń medycznych od lekarzy specjalistów oraz możliwości i predyspozycji uczestnictwa w poszczególnych zadaniach przewidzianych w projekcie, jak również rodzajów planowanego wsparcia medyczno-rehabilitacyjnego. Celem spotkania będzie także określenie stopnia niesamodzielności przyszłego uczestnika wg Skali Barthel.

2. Teleopieka medyczna (Teleopieka długoterminowa osób starszych) – ta forma wsparcia w projekcie adresowana jest przede wszystkim dla osób starszych (w tym niesamodzielnych), borykających się z głównymi schorzeniami epidemiologicznymi wieku senioralnego, np. z chorobami układu krążenia. W ramach projektu planuje się zapewnić dostęp do innowacyjnego TELESYSTEMU OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ dla 180 osób. Telesystem ma polegać na ciągłym i całodobowym nadzorze oraz monitorowaniu stanu zdrowia uczestnika, przebywającego w warunkach domowych.

3. Telerehabilitacja kardiologiczna osób starszych (TRK) – jest jedną z nowoczesnych form i elementów kontynuowania rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów po przebytych chorobach i zabiegach układu krążenia w warunkach domowych. Opiera się na wykonywaniu przez pacjenta ćwiczeń fizycznych w domu pod nadzorem telemedycznym specjalistycznego ośrodka. Idea całej usługi polega na umożliwieniu dostępu do usług rehabilitacyjnej na odległość z wykorzystaniem sieci połączeń telekomunikacyjnych i Internetu. Telerehabilitacja kardiologiczna jest bezpieczna i efektywna zdrowotnie, a także zmniejsza niedogodności związane z dojazdem do ośrodka rehabilitacyjnego (czasochłonność, uciążliwość, koszty przejazdów) oraz umożliwia pogodzenie rekonwalescencji po przebytym zabiegu z codzienną aktywnością. Proponowany program TRK w swoich założeniach jest oparty na modelu hybrydowym, tj. łączącym rehabilitację ambulatoryjną (etap I) i domową (etap II). Celem tego modelu jest optymalizacja procesu wdrażania rehabilitacji w warunkach domowych.

Punkt składania dokumentów zgłoszeniowych:

  • Biuro Projektu: Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu SCOB, ul. Pobożnego 1, 47-100 Strzelce Opolskie, tel. 730 982 641 – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.

Pobierz: dokumenty dla uczestników Projektu.

 

Źródło: SCOB, UMiG w Krapkowicach

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook