Korzyści wynikające z e-wizyt lekarskich

Gdyby nie było korzyści, nie byłoby tematu. Tak w skrócie odnieść można się do kwestii wizyt lekarskich w wersji online. Pandemia koronawirusa towarzyszącą nam dwa lata zaowocowała w naszym życiu między innymi zwiększonym zainteresowaniem i zaufaniem do tej formy kontaktu z lekarzem. Taka forma kontaktu zostanie z nami, nawet gdy o pandemii już zapomnimy. Dlaczego? Korzyści jest całkiem sporo.

Szybko i wygodnie

Załatwić coś szybko i bez komplikacji lubimy wszyscy. Mało kto z nas lubi trudności, dlatego ogólnie rozumiana telemedycyna to opcja, która cieszy się coraz większą popularnością. Zarówno teleporady, jak i wideokonsultacje umożliwiają przede wszystkim przyspieszenie i to pod wieloma względami. Chodzi tu o szybszy dostęp do lekarza specjalisty bez oczekiwania w kolejkach, ale też znaczenie ma tempo stawiania diagnozy, którą możemy uzyskać znacznie szybciej dzięki tej formie kontaktu z lekarzem.

Podczas takiej konsultacji lekarz internista online jest w stanie wystawić nam e-skierowanie na badania laboratoryjne oraz do lekarza konkretnej specjalności, jeśli dostrzega taką konieczność. Dzięki temu oszczędzamy czas, ale też wielokrotnie zdrowie, które może zostać skutecznie osłabione przechodzeniem z miejsca w miejsce. Co jeszcze dają nam e-porady lekarskie?

Zalety e-wizyt lekarskich

Jedną z głównych wartości, jaką dostrzegają pacjenci korzystający z konsultacji medycznych online, jest przełamanie barier związanych z odległością. Wcześniej pacjentom z mniejszych miejscowości o wiele trudniej było korzystać z pomocy lekarzy specjalistów, do których trzeba było dojechać czasem do odległych większych miast.

Robiło się to tym trudniejsze, kiedy pacjenci mieli dodatkowe utrudnienia związane z brakiem środka komunikacji, kiepskiej komunikacji międzymiastowej lub jeszcze innej natury trudności w postaci ograniczeń związanych z poruszaniem się. Teraz ten kłopot znika i wszyscy mają dostęp do lekarza w takim samym zakresie. Dodatkowo ta możliwość pozwala zaoszczędzić czas i energię, którą czasem wystarczająco pochłania już sama choroba. Jakie jeszcze korzyści wnosi telemedycyna?

Zdrowie i bezpieczeństwo

Jeszcze inna zaleta związana jest z kwestią, z którą wcześniej nie wiadomo było jak sobie poradzić. Otóż przesiadywanie w kolejce pełnej chorych osób pod gabinetem lekarskim dla niektórych pacjentów okazywało się samo w sobie być czynnikiem wywołującym choroby. Dla osób o osłabionej odporności stanowiło to największe zagrożenie. E-porady lekarskie rozwiązały tę kwestię, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim pacjentom, co oznacza, że każdy pacjent z osobna dba o siebie, ale też o pozostałych pacjentów w przychodni.

Pamiętajmy też, że najmniej odporni pacjenci to dzieci i osoby starsze. W kontekście współczesnej wiedzy dotyczącej starzenia się populacji rozwiązanie w postaci różnych dostępnych form telemedycyny wydaje się nie tylko wygodne, ale wręcz pożądane. Przed systemem opieki zdrowotnej cały czas tak naprawdę stoi konieczność rozwiązania kwestii opieki, rehabilitacji czy monitoringu osób starszych w formie online.

 

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook