Aktualne badania w Twoim województwie
W gminie Krapkowice działa już nowoczesny program badania jakości powietrza. Dziewięć czujników zostało zamontowanych na terenie miasta, a jedenaście w sołectwach (po jednym w każdym). Urządzenia pracują bez przerwy, a aktualizowane co godzinę pomiary dostępne są na stronie internetowej — LINK.
Dzięki programowi każdy mieszkaniec może sprawdzić, czym oddycha on sam i jego najbliżsi. W skrajnych punktach gminy oraz na obiekcie Powiatowej Straży Pożarnej umieszczonych zostało także 5 stacji meteo, które dokonują pomiaru temperatury, wiatru, ciśnienia i opadów.
„Program potrwa rok. Po jego zakończeniu powstanie opracowanie, dzięki któremu dowiemy się jak zmienia się stan powietrza w zależności od podstawowych czynników atmosferycznych. Będziemy mogli także wskazać rejony, w których stężenia pyłów w gminie są najwyższe. Mamy nadzieję, że w konsekwencji przełoży się to na lepiej wycelowane działania naprawcze, np. dotacje do wymiany pieców w miejscach, gdzie przekroczenia są najwyższe” – mówi zastępca burmistrza Andrzej Brzezina.
Jak dodaje burmistrz Andrzej Kasiura, gmina Krapkowice „jest pierwszą, która zamontowała tak gęstą sieć pomiarową (…). Do tej pory informacje o jakości powietrza były tylko modelowane i prognozowane za pomocą specjalistycznych programów na podstawie wyników stacji z Opola, Zdzieszowic i Kędzierzyna-Koźla. Dzięki projektowi, każdy mieszkaniec jakość powietrza może monitorować na bieżąco”.
Czujniki mierzą stężenie pyłu PM10 oraz PM2,5. To mieszanina cząstek zawieszonych w powietrzu, która może zawierać substancje toksyczne. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom ostrzegawczy 200 µg/m3, natomiast alarmowy 300 µg/m3. Przypominamy, że największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych kotłach i piecach domowych, a w dużych miastach także komunikacja samochodowa.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Krapkowicach