Świdnica: program przeciwdziałania próchnicy u dzieci

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy przedstawiony zostanie kluczowy program zdrowotny dla dzieci pod nazwą „W Świdnicy bez próchnicy”. Dzięki wielomiesięcznej pracy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, po uzyskaniu pozytywnej opinii wyspecjalizowanej agencji rządowej w dziedzinie zdrowia (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji), decyzją radnych, projekt może wejść w życie we wszystkich szkołach podstawowych od nowego roku szkolnego.

Na Dolnym Śląsku, podobnie jak w całym kraju, próchnica zębów jest poważnym problemem i może dotyczyć zdecydowanej większości ludzi, w tym małych dzieci. Badania wykazują, że wśród siedmiolatków ten odsetek sięga aż 90%. Nieleczona próchnica może się wiązać z poważnymi schorzeniami, np. zaburzeniami mowy, układu pokarmowego, zakażeniami całego organizmu czy chorób jamy ustnej.

– Dotychczas w naszym mieście nie prowadzono programów zdrowotnych w zakresie próchnicy, a biorąc pod uwagę alarmujące dane statystyczne uznałam, że czas najwyższy na konkretne i zdecydowane działania. Nie możemy czekać na zapowiadane od lat programy ministerialne, dlatego niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i po akceptacji Rady Miejskiej możemy wdrażać własny program dla dzieci w celu przeciwdziałania chorobie próchnicy. Jego działaniami objęte zostaną nie tylko dzieci, lecz także rodzice i nauczyciele – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Świdnicki program obejmie od roku szkolnego 2018-2019 dzieci z grup zerówkowych wszystkich przedszkoli, punktów przedszkolnych i klas 0 oraz 1 szkół podstawowych. Łącznie w dwuletnim okresie realizacji będzie to około 1000 dzieci. Grupa ta została wybrana zgodnie z sugestiami lekarzy stomatologów ze względu na kształtowanie nawyków oraz stan uzębienia. Działania informacyjno-edukacyjne będą skierowane do dzieci, ich rodziców/opiekunów prawnych i nauczycieli.

Warunkiem uczestnictwa jest miejsce zamieszkania na terenie Świdnicy oraz pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Wśród działań programu „W Świdnicy bez próchnicy” planuje się kampanię promocyjną, edukacyjną, spotkania z rodzicami, wyposażenie dzieci w akcesoria (kubek, szczoteczka), badania diagnostyczne i lakowanie. Po zakończeniu programu każdy rodzic dziecka otrzyma informacje o stanie jamy ustnej dziecka i jako dowód wykonanego badania – „certyfikat uśmiechu”.

– Szczególne podziękowania za zaangażowanie w pracę nad programem „W Świdnicy bez próchnicy” należą się pracownikom Wydziału Polityki Społecznej, którzy przez ostatnie miesiące opracowywali ten program zdrowotny: Danucie Nowickiej i Urszuli Lareckiej – mówi nadzorujący te prace zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski. – To już trzeci nasz sztandarowy projekt w dziedzinie zdrowia – oprócz programów szczepień przeciwko HPV i grypie. Wydział Polityki Społecznej jest bardzo aktywny w dziedzinie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży oraz w dziedzinie szeroko pojętej polityki senioralnej. Podejmujemy wiele inicjatyw skierowanych zwłaszcza do tych grup społecznych, które szczególnie potrzebują wsparcia.

 

Źródło: UM w Świdnicy

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook