Bezpłatne badania profilaktyczne w 8 powiatach

Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w  Zgorzelcu przy wsparciu finansowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020 oraz PARTNERÓW  realizuje:  

- Program profilaktyki raka jelita grubego

- Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi

- Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy

Wszystkie świadczenia realizowane w ramach wymienionych projektów są całkowicie BEZPŁATNE dla aktywnych zawodowo pacjentów zamieszkałych na obszarze subregionu jeleniogórskiego, tj. w powiatach: bolesławieckim, jaworskim, jeleniogórskim, kamiennogórskim, lubańskim, lwóweckim, zgorzeleckim, oraz złotoryjskim.  

W sposób szczególny traktujemy mieszkańców małych miejscowości, którzy mogą mieć problemy z dotarciem do ośrodka diagnostycznego, a zwłaszcza pacjentów niepełnosprawnych bądź obarczonych opieką nad osobami zależnymi (dziećmi, seniorami, itd.) Szpital organizuje nieodpłatny transport grupowy z miejsca zamieszkania na badanie i z powrotem, refunduje podróż własnym transportem, oraz refunduje koszty wynajęcia opieki do osoby zależnej na czas badania (do wyczerpania środków).  Czas trwania projektów – 2 lata.

 

ZAGLĄDAMY DO ŚRODKA

W perspektywie ostatnich 30 lat liczba zachorowań na raka jelita grubego w województwie dolnośląskim wzrosła zatrważająco: czterokrotnie w przypadku kobiet i pięciokrotnie w przypadku mężczyzn. Choroba rozwija się latami, najczęściej bezobjawowo. Ludzie zbyt często trafiają do specjalistów dopiero wtedy, gdy proces chorobowy jest zaawansowany, a rokowania niekorzystne. Wczesna diagnostyka jest podstawą skutecznych interwencji medycznych.  Program profilaktyki raka jelita grubego, adresowany jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn w wieku  55–64 lat.  Z badań mogą także skorzystać osoby w wieku 25-65 lat, o ile wywodzą się z rodzin o podwyższonym ryzyku zachorowania, tj. z rodzin HNPCC lub FAP. Każdy zarejestrowany pacjent, u którego nie występują przeciwwskazania zdrowotne, otrzyma możliwość przeprowadzenia bezpłatnej, profesjonalnie wykonanej kolonoskopii w pełnym znieczuleniu (bez intubacji), co gwarantuje maksymalny komfort zabiegu. W przypadku przeciwwskazań zdrowotnych - badamy tradycyjne.  W przypadku wykrycia polipów możliwe jest wykonanie polipektomii (usunięcia polipów), a następnie przeprowadzenie badań histopatologicznych.  

 

ISTOTA KOBIECOŚCI

Liczba zachorowań na raka piersi w województwie dolnośląskim wzrosła na przestrzeni ostatnich trzech dekad aż trzykrotnie. W rejonie wyłącznie Szpital w Zgorzelcu realizuje program profilaktyki raka piersi w zakresie diagnostyki pogłębionej. Bazując na jednym z najnowocześniejszych cyfrowych mammogarfów w Polsce, o najniższych parametrach promieniowania, realizujemy Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, adresowany do aktywnych zawodowo mieszkanek subregion jeleniogórskiego w wieku 50-69 lat.  Dostępne dla osób, które nie wykonywały mammografii w okresie ostatnich 24 miesięcy. 

Z bezpłatnych, niewymagających skierowania lekarskiego badań profilaktycznych skorzystać mogą także panie młodsze; wystarczy zarejestrować się na badanie piersi w działającej przy zgorzeleckim Szpitalu Poradni Onkologicznej. Rejestracja osobiście bądź telefonicznie, od poniedziałku do czwartku, w godz. 11.00-14.00, pod nr tel. 571 334 786.

 

SEDNO SPRAWY

Najprostszym, najszybszym i zupełnie nieinwazyjnym sposobem zapobiegania rozwojowi raka szyjki macicy jest dla kobiety badanie cytologiczne. Niestety -  nowotwory szyjki macicy wciąż wykrywane są w Polsce w stadiach wysoko zaawansowanych, gorzej rokujących. Odsetek tzw. 5-letnich przeżyć w Polsce zaliczany jest do najniższych w skali Europy. WS SPZOZ w Zgorzelcu zaprasza wszystkie aktywne zawodowo panie w wieku 25-59 lat do udziału w cytologicznych badaniach przesiewowych. Bezpłatne, niewymagające skierowania lekarskiego badania przeprowadzane są w ramach Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy we wszystkich poradniach WS SPZOZ. W przypadku wskazań medycznych obejmujemy pacjentki także diagnostyką pogłębioną. Zainteresowane panie będą mogły skorzystać również z innej opcji – szybkiej cytologii (bez badania ginekologicznego), wykonywanej przez wykwalifikowaną położną.

 

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi jest już realizowany w Pracowni Diagnostyki Obrazowej, na II piętrze budynku głównego Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Zgorzelcu. Rejestracja: osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 – 15.30 bądź telefonicznie w godz. 12.00 – 15.00. 

 

Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy jest już realizowany we wszystkich poradniach ginekologiczno-położniczych WS SPZOZ w: Zgorzelcu (ul. Warszawska oraz ul. Lubańska), Zawidowie, Pieńsku, oraz Gryfowie Śląskim. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Pracujemy też nad uruchomieniem innej opcji - szybkiej cytologii wykonywanej przez wykwalifikowaną położną, również w ramach akcji wyjazdowych.  

 

INFORMACJE O PROGRAMACH:  tel.  571 334 794

Źródło: Gmina Zgorzelec

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook