Szczecin: Miejski program in vitro

szczecin miejski program in vitro

Dajcie sobie szansę na szczęśliwą rodzinę. Niepłodność uznawana jest współcześnie za chorobę społeczną, ponieważ dotyka nawet co piątej pary. Wtedy szansą na posiadanie dzieci staje się metoda in vitro.

W Szczecinie realizowany jest  „Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019–2021 dla mieszkańców Szczecina”.

1. Główne założenia Programu
Program kierowany jest do Par, u których stwierdzono niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub się wyczerpały.

Każda Para pozytywnie zakwalifikowana do Programu ma prawo do dofinasowania co najmniej jednej i nie więcej niż dwóch procedur zapłodnienia pozaustrojowego, w kwocie nie większej niż 5 000,00 zł za jedną procedurę (z uwzględnieniem kosztów kriokonserwacji zarodków). Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury a dofinansowaniem ponoszą Pacjenci. Kolejny cykl pobrania i zapłodnienia komórki jajowej może być wykonany pod warunkiem zastosowania wszystkich uzyskanych wcześniej u danej Pary i przechowywanych zarodków.

Nadzór nad realizacją Programu sprawuje Gmina Miasto Szczecin.

2. Kryteria kwalifikacji
Do Programu mogą przystąpić Pary:

1) u których potwierdzono dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu, zgodnie z rekomendacjami i standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii;
2) które pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim;
3) które spełniają kryterium wieku (w dniu zgłoszenia się do Programu), tj.:
• wiek kobiety mieści się w przedziale: 25 – 40 lat (wg rocznika urodzenia); w przypadku bezwzględnego wskazania do leczenia niepłodności: 20 – 40 lat;
• wiek mężczyzny mieści się w przedziale 25 – 55 lat (wg rocznika urodzenia);

4) które są mieszkańcami Miasta Szczecina co najmniej od 1 stycznia 2017 roku i odprowadzają podatki do szczecińskiego urzędu skarbowgo.
Para jest zobligowana dostarczyć do Vitrolive:
• kserokopię pierwszych stron zeznań podatkowych opatrzonych prezentatą szczecińskiego urzędu skarbowego, w którym zostały złożone lub
• zaświadczenie ze szczecińskiego urzędu skarbowego potwierdzające złożenie zeznania lub
• kserokopię urzędowego poświadczenia odbioru wydanego przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną PIT i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO za rok poprzedzający udział w Programie.

3. Procedury objęte dofinansowaniem:
1) IVF (In Vitro Fertilization) – klasyczne zapłodnienie pozaustrojowe; metoda zapłodnienia polegająca na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, czyli poza żeńskim układem rozrodczym.
Pobrane w drodze punkcji jajników komórki jajowe umieszczane są w jednej szalce razem z uprzednio pozyskanym i przygotowanym nasieniem męża lub dawcy w celu zapłodnienia.
2) ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) – zapłodnienie pozaustrojowe z wykorzystaniem docytoplazmatycznej iniekcji plemnika; istotą zabiegu jest wprowadzenie mikropipetą (pod mikroskopem) pojedynczego plemnika do dojrzałej komórki jajowej.
3) ICSI-SD (Intracytoplasmic Sperm Injection with Donor Sperm) – zapłodnienie pozaustrojowe z wykorzystaniem docytoplazmatycznej iniekcji plemnika anonimowego dawcy.
4) IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) – metoda stosowana w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego polegającego na docytoplazmatycznej iniekcji plemnika do komórki jajowej po dokonaniu szczegółowej oceny morfologicznej główki plemnika pod kątem obecności wakuoli pod powiększeniem (ok. 6000x); procedura przeznaczona dla Par po wielokrotnych niepowodzeniach in vitro, poronieniach, skrajnie niskich parametrach nasienia.

4. Jak przystąpić do Programu w VitroLive?
Aby wziąć udział w Programie należy:

1) Umówić termin wizyty lekarskiej:
• osobiście w recepcji VitroLive przy al. Wojska Polskiego 103 w Szczecinie lub
• telefonicznie: +48 91 88 69 260, +48 91 48 64 345 lub
• poprzez formularz kontaktowy na stronie www.

2) Zgłosić się na wizytę lekarską z:
• dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość
• dokumentacją medyczną dotychczasowego leczenia niepłodności, w tym wynikami badań laboratoryjnych i wypisami po leczeniu zabiegowym
• dokumentem potwierdzjącym odprowadzanie podatków do urzędu skarbowego w Szczecinie, tj.:
a) kserokopią pierwszych stron zeznań podatkowych opatrzonych prezentatą szczecińskiego urzędu skarbowego, w którym zostały złożone lub
b) zaświadczeniem ze szczecińskiego urzędu skarbowego potwierdzającego złożenie zeznania lub
c) kserokopią urzędowego poświadczenia odbioru wydanego przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną PIT i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO
za rok poprzedzający udział w Programie.

3) Wykonać niezbędne badania diagnostyczne, wymagane ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności oraz standardami klinicznymi. Skierowanie na badania zostanie wydane podczas wizyty lekarskiej w Vitrolive.

4) Zapoznać się z informacjami i podpisać zgodę na przystąpienie do procedury zapłodnienia pozaustrojowego w Vitrolive; podpisać oświadczenie o przystąpieniu do udziału w programie polityki zdrowotnej pn. „Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozustrojowego na lata 2019-2021 dla mieszkańców Szczecina” oraz zgodę o ochronie danych osobowych (RODO).

Decyzję o włączeniu Pary do Programu podejmuje lekarz specjalista ginekolog-położnik z doświadczeniem w leczeniu niepłodności na podstawie kryteriów określonych w treści Programu oraz ustawie z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności.

5. Warunki realizacji Programu w Vitrolive
Realizacja świadczeń finansowanych w ramach Programu odbywać się będzie do dnia 30.11.2021 r.

W chwili obecnej umowa z Gminą Miasto Szczecin gwarantuje przeprowadzenie:
• 29 cykli leczenia w 2019 r.
• 28 cykli leczenia w 2020 r.
• 28 cykli leczenia w 2021 r.

Vitrolive nie gwarantuje, iż każda Para pozytywnie zakwalifikowana do Programu, będzie mogła skorzystać z dofinansowania. W momencie wyczerpania się przyznanych przez Gminę Miasto Szczecin środków finansowych, Vitrolive będzie wnioskowało o ich zwiększenie i możliwość realizacji Programu dla oczekujących Par.

Vitrolive ponadto informuje o możliwości skorzystania z udziału w programie polityki zdrowotnej pn. „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020” realizowanego przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 PUM w Szczecinie przy ul. Unii Lubelskiej 1 (w zakresie finansowanych przez Gminę Miasto Szczecin świadczeń zdrowotnych polegających na wsparciu par, a w szczególności mężczyzn, wymagających wysokospecjalistycznej opieki i diagnostyki immunologicznej wraz ze wsparciem inseminacji).

6. Dane koordynatora Programu w Vitrolive
Koordynatorem Programu w Vitrolive jest dr n. med. Anna Janicka, Dyrektor ds. jakości i rozwoju; e-mail: anna.janicka@vitrolive.pl.

Informacje o Programie są również dostępne na stronie www Urzędu Miasta w Szczecinie.

Zarejestruj się na wizytę!
Tel. 91 88 69 260, 91 48 64 345
Formularz kontaktowy

Zapraszamy! 

Źródło: http://bip.um.szczecin.pl

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook