Aktualne badania w Twoim województwie
Świat się zmienia, dotyczy to również służby zdrowia. Już niebawem w życie wejdzie obowiązek wystawiania e-recepty (dokładnie 8 stycznia 2020 r.). Rewolucja technologiczna w obszarze ochrony zdrowia to korzyści dla wszystkich – lekarzy i farmaceutów, ale skorzystacie także Wy, drodzy pacjenci. Wszyscy na tym wygramy! Korzyści jest mnóstwo, poznaj najważniejsze z nich!
E-recepta
Jak skorzystać?
1. Od lekarza dostaniesz e-receptę w formie gotowego wydruku lub w mailu/esemesie. Będzie zawierać czterocyfrowy kod.
2. W aptece wystarczy pokazać farmaceucie wydruk lub esemesa/maila z e-receptą.
3. Farmaceuta skanuje kod i wydaje leki zapisane na e-recepcie.
Zalety:
- Większa elastyczność – możliwość wykupienia leków w różnych aptekach (nie tracąc refundacji) lub częściowej realizacji e-recepty.
- Większa wygoda – e-recepty nie można zgubić, można ją otrzymać SMS-em lub e-mailem, zawsze jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta.
- Oszczędność czasu – nie trzeba iść do lekarza po kolejną e-receptę, w przypadku chorób przewlekłych można ją otrzymać SMS-em lub e-mailem.
- Mniejsze ryzyko błędu – e-recepta jest zawsze czytelna. To eliminuje sytuacje, w których aptekarz nie może odczytać nazwy leku czy jego dawki.
- Łatwiejsza dostępność – można upoważnić dowolną osobę przez Internetowe Konto Pacjenta i to ona otrzyma e-receptę SMS-em i wykupi leki – nie trzeba samemu iść do apteki
E-skierowania
Jak skorzystać?
Pracownik medyczny wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie. System P1 weryfikuje poprawność e-skierowania, zapisuje je i generuje dane dostępowe: kod i klucz dostępowy.
Jeśli pacjent:
- posiada IKP, otrzymuje dane dostępowe w wybranej przez siebie formie: SMS (z kodem) lub e-mail (z kodem i kluczem),
- nie posiada IKP, otrzymuje: wydruk informacyjny zawierający kod i klucz.
Zalety:
- Mniej formalności – nie trzeba dostarczać osobiście skierowania do placówki medycznej – wystarczy telefon i zdalna rejestracja.
- Oszczędność czasu – rozwiązany problem nieczytelności skierowań, który często oznacza ponowny kontakt pacjenta z lekarzem.
- Większa wygoda – wyeliminowane ryzyko zgubienia skierowania, pacjent ma wgląd do wystawionych e-skierowań na swoim Internetowym Koncie Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta
Jak skorzystać?
Jak zalogować się do IKP? Jeśli masz konto w ZIP
1. Wejdź na www.pacjent.gov.pl
2. Wybierz "Zaloguj się kontem ZIP"
3. Wpisz dane, którymi logowałeś się do ZIP i gotowe
Jeśli nie masz konta w ZIP Sposób I
1. Załóż Profil Zaufany (jeżeli jeszcze go nie masz)
2. Zaloguj się do IKP za pomocą Profilu Zaufanego
Sposób II
1. Masz e-dowód?
2. Zaloguj się do IKP za pomocą e-dowodu
Zalety:
- Większa wygoda – dostęp do historii leczenia swojej oraz swoich dzieci (do 18. roku życia) z każdego miejsca na świecie, możliwość udostępnienia jej lekarzowi. Możliwość otrzymania e-recepty SMS- -em lub e-mailem, bez konieczności ich drukowania.
- Bezpieczeństwo leczenia – możliwość sprawdzenia, jak przyjmować leki i w jakiej dawce. Oszczędność czasu – możliwość otrzymania e-recepty na kontynuację leczenia bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim.
- Pomoc w opiece nad starszymi – dostęp do danych medycznych bliskich, jeśli wyrażą oni na to zgodę. Dzięki temu opiekując się starszymi rodzicami, nawet gdy mieszkają daleko, mamy możliwość kontrolowania, czy wykupują zaordynowane im leki. Porządek w dokumentach medycznych – wgląd w historię wizyt od 2008 r., za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia, terminy zaplanowanych konsultacji, zabiegów lub pobytów w szpitalu i uzdrowisku
Źródło: e-zdrowie przewodnik od a do z