Aktualne badania w Twoim województwie
Już niebawem w życie wejdzie obowiązek wystawiania e-recepty (dokładnie 8 stycznia 2020 r.). Co zyskamy dzięki e-receptom? Korzyści jest mnóstwo. Między innymi, fakt, że jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece. Dodatkowo, nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna. Ogromnym plusem jest również to, że e-recepty nie zgubisz - wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Szalenie istotny jest również fakt, że zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce
E-recepta
Jak skorzystać?
1. Od lekarza dostaniesz e-receptę w formie gotowego wydruku lub w mailu/esemesie. Będzie zawierać czterocyfrowy kod.
2. W aptece wystarczy pokazać farmaceucie wydruk lub esemesa/maila z e-receptą.
3. Farmaceuta skanuje kod i wydaje leki zapisane na e-recepcie.
Zalety:
- Większa elastyczność – możliwość wykupienia leków w różnych aptekach (nie tracąc refundacji) lub częściowej realizacji e-recepty.
- Większa wygoda – e-recepty nie można zgubić, można ją otrzymać SMS-em lub e-mailem, zawsze jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta.
- Oszczędność czasu – nie trzeba iść do lekarza po kolejną e-receptę, w przypadku chorób przewlekłych można ją otrzymać SMS-em lub e-mailem.
- Mniejsze ryzyko błędu – e-recepta jest zawsze czytelna. To eliminuje sytuacje, w których aptekarz nie może odczytać nazwy leku czy jego dawki.
- Łatwiejsza dostępność – można upoważnić dowolną osobę przez Internetowe Konto Pacjenta i to ona otrzyma e-receptę SMS-em i wykupi leki – nie trzeba samemu iść do apteki
Źródło: https://pacjent.gov.pl/