Program zdrowia prokreacyjnego MZ: diagnostyka niepłodności

W ramach ośrodków referencyjnych leczenia niepłodności program zakłada prowadzenie specjalistycznej kompleksowej diagnostyki niepłodności u par zgłaszających się do programu. Interwencja ta zakładać będzie skoordynowane działania diagnostyczne ukierunkowane na stan zdrowia i sytuację danej pary, których celem jest określenie przyczyny niepłodności oraz możliwości późniejszego wdrożenia terapii.

Kryteria kwalifikacji do programu obejmują w zakresie diagnostyki:

  1. pary pozostające w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu;
  2. pary bez zdiagnozowanej niepłodności;
  3. pary, które co najmniej przez 12 miesięcy bezskutecznie starały się o ciążę.

Warunkiem koniecznym przystąpienia do Programu jest zgłoszenie się do pary – obojga partnerów. Badania dotyczą zarówno kobiety jak i mężczyzny. Rezygnacja z udziału jednego uczestnika oznacza rezygnację z udziału w nim pary. Nie jest potrzebne skierowanie.

Badania, które może zlecić lekarz prowadzący to między innymi:

USG, badania hormonalne (Progesteron, gonadotropiny, androgeny, prolaktyna, TS, FSH, estradiol, testosteron), badanie nasienia, badanie rezerwy jajnikowej AMH oraz inne.

Zakres badań wykonywanych w trakcie etapu diagnostycznego zależeć będzie od indywidualnych wskazań uczestników. Również zakres opieki psychologicznej będzie uzależniony od potrzeb uczestników i zaleceń lekarza prowadzącego (koordynatora).

Etapy diagnostyki obejmują:

  1. Wywiad wstępny przeprowadzony przez lekarza prowadzącego (koordynatora), w tym m.in. badanie fizykalne, określenie częstości stosunków płciowych (problemów ze stosunkami), problemów z miesiączkowaniem, obciążeń zdrowotnych (m.in. otyłość, nieprawidłowy styl życia, choroby towarzyszące).
  2. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz prowadzący (koordynator) zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz zleci badania diagnostyczne.
  3. Na podstawie uzyskanych wyników badań lekarz prowadzący (koordynator) podejmie decyzję o dalszej pogłębionej diagnostyce lub też możliwym do podjęcia leczeniu specjalistycznym.
  4. W trakcie terapii lekarz prowadzący (koordynator) będzie zobowiązany do monitorowania postępów leczenia oraz udzielania uczestnikom niezbędnych informacji.
  5. W trakcie całego procesu diagnostycznego uczestnicy zostaną objęci opieką psychologiczną, która ma na celu zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa uczestnikom.

Numer telefonu do rejestracji – p. Karolina Konieczna 61 8419 119

Cały Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego dostępny jest tu:

https://www.gov.pl/zdrowie/program-kompleksowej-ochrony-zdrowia-prokreacyjnego-w-polsce

 

Źródło: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook