Aktualne badania w Twoim województwie
Kolonoskopia to badanie, które może uratować życie. Mieszkańcy Poznania, możecie skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych. Nie jest wymaganie skierowanie lekarskie, a więc wystarczy przyjść i skontrolować stan swojego zdrowia.
Od sierpnia 2019 r. Prywatna Lecznica Certus realizuje Program obejmujący badania przesiewowe raka jelita grubego, w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych w systemie oportunistycznym na lata 2019-2021.
Bezpłatna kolonoskopia jelita grubego ma na celu wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów-gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju. Są to zmiany potencjalnie całkowicie wyleczalne - wykryte i leczone pozwolą uniknąć zachorowania na nowotwór jelita grubego. Osoby z rozpoznanymi większymi zmianami będą kierowanie na leczenie szpitalne poza programem.
Na czym polega badanie przesiewowe jelita grubego?
Badanie przesiewowe jelita grubego wykonuje się za pomocą kolonoskopu (giętkiego endoskopu) wprowadzonego przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego. Wprowadzenie endoskopu jest bezbolesne dla większości osób, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Kolonoskopia jelit trwa zwykle ok. 30 minut. Dobre przygotowanie, czyli właściwe oczyszczenie jelita do badania przesiewowego w kierunku raka jelita grubego, ma wpływ na jakość, czas i bezpieczeństwo badania. Po ustaleniu terminu kolonoskopii jelita grubego, otrzymają Państwo dokładną instrukcję przygotowania do badania.
Warunki udziału w programie
Aby pacjent mógł skorzystać z badania przesiewowego jelita grubego, musi spełnić następujące warunki, kwalifikujące do bezpłatnej kolonoskopii:
1. Wiek 50-65 lat, a także w określonych przypadkach:
a. od 40 r.ż., gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego
b. od 25 r.ż., gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)
c. od 20 r.ż., gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).
2. Brak wykonanej kolonoskopii jelita grubego w okresie ostatnich 10 lat.
W jaki sposób uzyskać więcej informacji o programie bezpłatnej kolonoskopii jelit?
Osoby spełniające powyższe kryteria do bezpłatnej kolonoskopii, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 507 003 848 lub mailowo pod adresem pzc.pbp@gmail.com od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00.
Zapraszamy!
Źródło: https://www.certus.med.pl/