Zgubne skutki nadmiernego spożywania cukru - komunikat NFZ!!!

 

WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Dzisiaj jej rozmiary są bliskie pandemii. Liczba chorych na cukrzycę na świecie rośnie. Żyje z nią 415 mln ludzi (8,8 proc. populacji),czyli co jedenasta dorosła osoba. Do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 642 mln, jak wynika z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej.

Wśród czynników sprzyjających cukrzycy wymienia się niewystarczającą aktywność fizyczną i niewłaściwą dietę. Nawet pół godziny regularnej aktywności każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Z diety warto wyeliminować nadmiar cukrów i tłuszczy, a także wysokokaloryczne i wysokoprzetworzone produkty oraz używki. Jadłospis powinien być ponadto bogaty w warzywa i owoce.

Jaki wpływ ma cukier na otyłość, która z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. kardiologicznym i onkologicznym?

Rzetelną edukację zapewnia m.in. akcja „Środa z Profilaktyką” organizowana wspólnie przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. W każdą środę w Podkarpackim Oddziale NFZ udzielamy bezpłatnych konsultacji z dietetykami oraz umożliwiamy bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego i wagi na specjalnym analizatorze. Zachęcamy odwiedzających NFZ do skontrolowania własnego zdrowia, wskazujemy czynniki ryzyka, które powinno się minimalizować, aby uniknąć poważnych chorób, np. cukrzycy. W przypadku wyników budzących wątpliwości zalecamy kontakt i dalsze konsultacje z lekarzem.

Na terenie naszego województwa istnieje 40 poradni diabetologicznych ogólnych oraz jedna poradnia dla dzieci. W roku 2019 cukrzyca zmusiła do wizyty u specjalisty diabetologa 43 208 dorosłych pacjentów oraz 808 dzieci.

Koszty leczenia cukrzycy liczone są w milionach złotych, gdyż to nie tylko wizyty w poradni czy oddziale, lecz bardzo wiele chorób współistniejących oraz zakup chociażby pasków do glukometru.

Najbardziej niepokoi skala zachorowań u najmłodszych. Mali pacjenci powyżej 10 lat stanowią 79% całej grupy dzieci (dzieci 0-9 lat – 21%). Pamiętajmy, że to wiek dojrzewania i rozwoju, również psychicznego gdy kształtują się nasze nawyki żywieniowe.

Różnica w przedziałach wiekowych jest znaczna, lecz występuje ona również pod względem miejsca zamieszkania.

Najwięcej dzieci objętych opieką diabetologa jest w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Najrzadziej z tej pomocy korzystają dzieci mieszkające w powiecie bieszczadzkim, lubaczowskim, leskim, tarnobrzeskim oraz w mieście Krośnie. Analizie poddano oczywiście miejsce zamieszkania pacjentów.

 

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia Rzeszów 

 

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook