Rzeszów: Zwiększenie dostępności wizyt do specjalistów

Od 1 marca br. Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził duże zmiany aż w ośmiu poradniach. Zastosowano bezlimitowe rozliczanie i finansowanie świadczeń na rzecz pacjentów pierwszorazowych w następujących poradniach.

- endokrynologicznej

- endokrynologicznej dla dzieci

- kardiologicznej

- kardiologicznej dla dzieci

- neurologicznej

- naurologicznej dla dzieci

- ortopedycznej

- ortopedycznej dla dzieci

 

Co oznacza „bezlimitowe”? Rozliczanie udzielonych porad będzie ściśle związane z rzeczywistym wykonaniem, co powinno zmotywować placówki służby zdrowia do poprawy dostępności do świadczeń ambulatoryjnych we wskazanych dziedzinach medycyny. Mówiąc wprost, NFZ zapłaci za tyle wizyt ile odbędzie się w rzeczywistości. Jeśli dwie w miesiącu – zapłata za dwie wizyty, jeśli 200 – zapłata za 200 wizyt.

Kim jest pacjent „pierwszorazowy”? To pacjent, który zgłasza się do poradni ze skierowaniem i nie był w niej w ciągu ostatnich 2 lat. Weryfikację taką prowadzą (również dotychczas) rejestracje poradni.

Dlaczego te 8 poradni? Wybór nie był przypadkowy. Właśnie w tych rodzajach poradni w Polsce są najdłuższe kolejki. W całej Polsce czeka w nich ok. 700 tysięcy pacjentów. Zapisanie się na pierwszą wizytę do lekarza specjalisty jest kluczowe dla przygotowania planu leczenia, które może później być kontynuowane u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Źródło: NFZ 

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook