Aktualne badania w Twoim województwie
Bank Mleka Kobiecego to profesjonalne laboratorium. Dzięki jego działalności najmniejsi pacjenci, głównie wcześniaki, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione przez własne mamy, otrzymują najlepszy pokarm – mleko kobiece, które jest dla nich jak lek. Taka placówka została otwarta w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie. To pierwszy Bank Mleka Kobiecego w regionie.
Bank mleka pozyskuje pokarm od honorowych dawczyń, zajmuje się jego badaniem, specjalistycznym przetwarzaniem i przechowywaniem, by bezpieczny trafił do potrzebujących dzieci.
Na świecie istnieje ponad pół miliona placówek banków mleka, a ponad 200 znajduję się w Europie. W Polsce takich placówek jest 7, a w najbliższym czasie dzięki rządowego programu „Za Życiem” oraz współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, powstaną kolejne cztery (w tym rzeszowska, która już rozpoczęła swoją działaność).
MLEKO Z BANKU MLEKA – komu jest dostarczane?
Mleko z banku mleka podawane jest najczęściej wcześniakom lub chorym maluchom od chwili narodzin do czasu, aż będą mogły otrzymać pokarm własnej mamy. Karmienie noworodków, zwłaszcza przedwcześnie urodzonych, mlekiem kobiecym w porównaniu do karmienia ich sztucznymi mieszankami ma znaczący wpływ na ich zdrowie! Mleko w tym przypadku jest nieocenionym lekiem i środkiem profilaktycznym. Zapobiega wielu chorobom i powikłaniom, m.in. wystąpieniu martwiczego zapalenia jelit oraz konieczności stosowania antybiotyków.
HONOROWA DAWCZYNI MLEKA – kto może nią zostać?
Mleko do Banku Mleka pozyskiwane jest od Honorowych Dawczyń. Może nią zostać każda zdrowa mama karmiąca piersią, posiadająca nadwyżki mleka i chcąca przekazać je potrzebującym dzieciom.
Kwalifikacja dawczyni przebiega zawsze zgodnie z procedurami opracowanymi przez Fundację Bank Mleka Kobiecego. Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, konsultacji medycznej oraz uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i badań próbki mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka. Następnie otrzymuje wszystkie niezbędne informacje o odciąganiu, prawidłowym przechowywaniu, mrożeniu mleka w domu oraz możliwościach jego transportu do Banku Mleka.
Podjęta współpraca jest dobrowolna, nie zakłada też deklaracji dostarczania konkretnej ilości mleka. Kandydatka na dawczynię nie ponosi żadnych kosztów związanych z procedurą kwalifikacji.
Czynniki które są bezwzględnym przeciwskazaniem do zostania Honorową Dawczynią Mleka:
- przyjmowanie narkotyków i dopalaczy,
- palenie tytoniu i regularne wdychania dymu tytoniowego (bierne palenie),
- spożywanie alkoholu,
- dieta ściśle wegańska,
- spożywanie w dużej ilości kawy lub mocnej czarnej herbaty (powyżej > 300 mg kofeiny na dzień),
- przebyte operacje chirurgiczne związane z powiększeniem lub operacje z usunięciem fragmentu piersi, podczas których zostały naruszone kanalik doprowadzające,
- przebyte transplantacje narządów, choroba weneryczna, gruźlica,
- stosowanie przez matkę substancji psychoaktywnych, leków cytotoksycznych, chemioterapeutyków albo radioizotopów, leków immunosupresyjnych,
- zachowania ryzykowne pod względem zachorowania na infekcje przenoszone drogą płciową.
MLEKO Z BANKU MLEKA – jak jest przechowywane?
Mleko, które jest przyjętę do Banku Mleka poddawane jest procesowi pasteryzacji specjalną metoda opracowaną dla mleka kobiecego. Tak zabezpieczony pokarm przechowywany jest w specjalnych zamrażarkach w temperaturze – 20 °C przez okres maksymalnie 3 miesięcy.
Mleko jest badane przed i po pasteryzacji. Takie działania są gwarancją bezpieczeństwa i zapewniają najlepszą jakość mleka, które po rozmrożeniu jest rozdzielane na porcje, a następnie przekazywane do karmienia noworodków m.in. na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.
MLEKO KOBIECE – dlaczego jest takie ważne dla wcześniaków i chorych noworodków?
Zmniejsza ryzyko poważnych powikłań przewodu pokarmowego wynikających – m.in. z martwiczego zapalenia jelit i sepsy oraz wystąpienia chorób o podłożu alergicznym. W ten sposób zmniejsza śmiertelność wcześniaków i chorych noworodków.
W przyszłości zmniejsza ryzyko występowania takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby naczyń serca, białaczka, schorzenia jelit.
Zespół Banku Mleka w Pro-Familii:
- dr n. med. Janusz Witalis, specjalista neonatologii i pediatrii, ordynator oddziału Neonatologicznego z Intensywną Opieką Medyczną Noworodka — sprawuję opiekę merytoryczną nad funkcjonowaniem Banku Mleka,
- dr Barbara Piekło, dietetyk — koordynator Banku Mleka,
- mgr Józefa Kołodziej, położna, Międzynarodowy Certyfikowany Doradca Laktacyjny wraz ze swoim zespołem doradców laktacyjnych — zapewnia mamą wsparcie laktacyjne,
- lekarze ginekolodzy — zachęcają Mamy do karmienia naturalnego oraz współpracują z Bankiem jako Konsultanci,
- ratownik medyczny — jest odpowiedzialny za transport
Kontakt:
tel. 577 316 100 lub 606 220 901
e-mail: barbara.pieklo@pro-familia.pl lub bankmleka@pro-familia.pl
Godziny pracy Banku Mleka Kobiecego: poniedziałek, środa, piątek od 08:00 do 15:00
W poniedziałki i piątki odbywają się wywiady medyczne w celu rekrutacji kobiet do Banku Mleka (organizatorzy proszą o wcześniejsze umówienie się telefonicznie).
Jeśli masz dodatkowe pytania i/lub zechcesz zostać Honorową Dawczynią Mleka Kobiecego, Pro-Familia zaprasza do kontaktu z Koordynatorem Banku Mleka tel. 570 316 100 lub 606 220 901 oraz za pośrednictwem e-mail: barbara.pieklo@pro-familia.pl lub bankmleka@pro-familia.pl.
W Szpitalu wdrażany jest Program „Mleko Mamy dla wcześniaka” dzięki współpracy z Fundacją Banku Mleka Kobiecego.
Bank Mleka uzyskał dofinansowanie w ramach zadania pn: Odżywianie mlekiem kobiecym nowo rodków i niemowląt przez utworzenie sieci banków mleka kobiecego w ramach Programu Polityki zdrowotnej służącego wykonaniu programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021 Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: Szpital Specjalistyczny Pro-Familia