Aktualne badania w Twoim województwie
Palenie tytoniu jest chorobą przewlekłą, która jestt opisana w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. W naszym karaju palenie jest szeroko rozpowszechnione. Należy jednak pamiętac o tym, że wpływa ono zarówno na długość, jak i jakość życia. Codziennie pali ok. 9 milionów dorosłych Polaków (ok. 40% mężczyzn i 20% kobiet). Liczby te są zadziwiające i pzrerażające. Konsekwencje zdrowotne również są przykre.
Związane z paleniem objawy chorobowe i zgony występują zwykle po długim okresie, któremu nie towarzyszą żadne objawy. Skala, a także niekorzystne wzory palenia tytoniu w Polsce doprowadziły do epidemii chorób odtytoniowych i pogorszenia się stanu zdrowia społeczeństwa polskiego.
Nowotwory płuc są chorobą, która występuje głównie u palaczy tytoniu. Umieralność na nie jest w Polsce na jednym z najwyższych poziomów na świecie, dotyczy to głównie mężczyzn w średnim wieku.
Celem programu jest:
- zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe
- poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu
- poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi,a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.
Program obejmuje:
- Etap podstawowy - adresowany jest do osób powyżej 18 roku życia palących papierosy, w tym - w zakresie diagnostyki POChP - do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy (także u innych świadczeniodawców), u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy);
Świadczenia w etapie podstawowym programu udzielane są Świadczeniobiorcom na podstawie pisemnego oświadczenia Świadczeniobiorcy, że w ciągu ostatnich 36 miesięcy nie miał wykonanego badania spirometrycznego w ramach programu profilaktyki POChP (także u innych świadczeniodawców).
Realizują go ci Świadczeniodawcy, którzy podpisali stosowną umowę z NFZ.
Lista ośrodków realizujących ten etap do sprawdzenia w wykazie placówek realizujących programy profilaktyczne na Podkarpaciu.
- Etap specjalistyczny - adresowany jest do osób uzależnionych od palenia tytoniu skierowanych z etapu podstawowego programu realizowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszających się bez skierowania.
Cykl leczenia obejmuje 3 porady obowiązkowe (porada wstępna oraz 2 porady kontrolne - w razie potrzeby mogą być konieczne jeszcze 1-2 dodatkowe porady kontrolne) i 3 porady kontrolne po 3, 6 i 12 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Porada kontrolna po 3, 6 i 12 miesiącach od rozpoczęcia leczenia obejmuje:
1) wywiad dotyczący zaprzestania palenia;
2) badanie masy ciała i ciśnienia krwi;
3) badanie tlenku węgla w wydychanym powietrzu;
4) badanie spirometryczne;
5) edukację pacjenta i wsparcie psychiczne podtrzymujące go w zaprzestaniu palenia
Lista świadczeniodawców: https://www.nfz-rzeszow.pl/files/profilaktyka/2017/POCHP_wykaz_28_07_2017.pdf
Źródło: NFZ