Warszawa: bezpłatna kolonoskopia

Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych. Europa Środkowa, w tym Polska, należy do regionu o średniej zachorowalności.  Pod względem częstości zachorowań, jak również pod względem częstości zgonów, rak jelita grubego zajmuje w Polsce drugie miejsce wśród nowotworów złośliwych.

W ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego" Ministerstwo Zdrowia finansuje zarówno profilaktyczne badania kolonoskopowe, jak i prowadzenie bazy danych, wysyłkę zaproszeń i szkolenia dla personelu ośrodków realizujących program.

Zaproszenie na kolonoskopię

Możesz zgłosić się do badania, jeśli:

  • masz od 55 do 64 lat,
  • otrzymałeś imienne zaproszenie.

Nie ma znaczenia, czy występują u Ciebie objawy sugerujące raka jelita grubego. Twoje zaproszenie jest ważne do końca roku, w którym skończysz 64 lata.

Czy możesz zgłosić się na badania bez zaproszenia?

Tak, możesz zrobić kolonoskopię, jeśli masz:

  • 50–65 lat i nie miałeś kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  • 40–49 lat i masz krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego,
  • 25–49 lat i w Twojej rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). Musisz potwierdzić ten fakt w poradni genetycznej. W takiej sytuacji powinieneś powtarzać kolonoskopię co 2–3 lata, chyba, że badanie genetyczne wykaże, że nie masz mutacji genetycznych i możesz być zwolniony z kontrolnych kolonoskopii.

 

Sprawdź listę placówek realizujących badania na stronie Programu badań przesiewowych raka jelita grubego.

Źródło: MZ

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook