Powiat legionowski: defibrylatory na wyposażeniu szkół

Starostwo Powiatowe w Legionowie zakupiło dla zarządzanych przez siebie placówek edukacyjnych przenośne defibrylatory, umożliwiające przeprowadzenie akcji ratunkowej w przypadku wystąpienia nagłych, zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca.                                               

Umieszczanie defibrylatorów w instytucjach użyteczności publicznej oraz miejscach, w których przebywają duże skupiska ludzi jest praktyką coraz powszechniejszą, rekomendowaną przez środowiska medyczne (m.in. Europejską Radę Resuscytacji). W 2015 roku defibrylator pojawił się w budynku starostwa. Teraz kolejne znajdować będą się w szkołach, dla których Powiat jest organem prowadzącym.

Defibrylator otrzymał:

  • Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Legionowie,
  • Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie,
  • Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie,
  • Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku.

Urządzenia na ręce przedstawicieli każdej ze szkół osobiście przekazał starosta Robert Wróbel. Wkrótce pracownicy tych placówek zostaną przeszkoleni w zakresie ich obsługi oraz udzielania pierwszej pomocy.

Defibrylator Kliniczny AED Lifeline z elektrodami w wersjach dla dorosłych i dzieci to specjalistyczne urządzenie używane w trakcie czynności resuscytacyjnych, służące do odwrócenia chaotycznych impulsów elektrycznych pobudzających mięsień serca i przywrócenia prawidłowego rytmu zatokowego. Urządzenie, po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej pacjenta, automatycznie dokonuje analizy pracy serca i powiadamia, czy defibrylacja jest konieczna. Jeśli zachodzi taka potrzeba, AED krok po kroku, za pośrednictwem komunikatów głosowych, instruuje operatora odnośnie dalszego postępowania. Jest prosty w obsłudze, sam określa moc i częstotliwość wyładowań.

W badaniach stwierdzono, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia. Wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%. Koszt jednego urządzenia to ponad 5,5 tys. złotych.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Legionowie

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook