Aktualne badania w Twoim województwie
Osoba, która spostrzegła kleszcza wkłutego w skórę powinna usunąć go jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Na podstawie opublikowanych danych z badań naukowych stwierdzono znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze po 36 godzinach od momentu wkłucia. Uzależnianie wykonania czynności higienicznej, jaką jest usunięcie kleszcza ze skóry, od uzyskania pomocy lekarskiej jest błędem, który może skutkować niepotrzebnie zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki.
Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią, atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Dorosłe osobniki dosyć łatwo zauważyć, ale młode postaci, które także przenoszą choroby są drobne, mogą mieć ok. 0,5 mm.
Można go spotkać na łąkach, w lasach, w przydomowych ogródkach, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Na ukąszenie kleszczy narażeni są więc zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast.
Przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których występują powinniśmy dokładnie sprawdzić nasze ciało oraz głowę. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza m.in. w zgięciach stawów, za uszami, w pachwinach.
Aktywność kleszcza jest większa w godzinach porannych i wieczornych. Gdy temperatury w ciągu doby przekraczają 5-7C i jest wilgotno rozpoczynają swoją aktywność. W okresie letnim, zwłaszcza w czasie upałów, ograniczają ją – ale nadal powinniśmy być czujni.
Ukąszenie przez tego pajęczaka może powodować groźne choroby. Jak postępować po ugryzieniu przez kleszcza? Zapoznaj się z naszą ulotką:
Wersja ulotki do druku na drukarce - PDF 376 KB
Wersja ulotki do druku cyfrowego - PDF 405 KB
Źródło: NFZ