Program "Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom"

Projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom" polega na wsparciu realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy oraz piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego. Rozpoczął się w drugiej połowie lipca 2017 r. i potrwa do grudnia 2020 r.

Celem projektu jest zwiększenie wykrywalności nowotworów i zmniejszenie umieralności. Program obejmował będzie osoby zamieszkujące miejscowości poniżej 20 000 mieszkańców oraz obszary wiejskie.

Realizacja będzie się koncentrować w szczególności na zwiększeniu zgłaszalności na obszarach, gdzie jest ona najniższa, tj.:

Rak jelita grubego – powiaty: krośnieński, zielonogórski, żagański, żarski, wschowski, Zielona Góra.

Rak piersi – powiaty: sulęciński, nowosolski, żarski, żagański, Gorzów Wlkp.

Rak szyjki macicy - powiaty: żarski, międzyrzecki, sulęciński, żagański, krośnieński.

 

Kto może skorzystać z badań w ramach projektu? 

Program profilaktyki raka jelita grubego: mieszkańcy województwa lubuskiego, osoby w wieku 55-64 lata lub osoby w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi: mieszkanki województwa lubuskiego, kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach i nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.

Program profilaktyki raka szyjki macicy: mieszkanki województwa lubuskiego kobiety w wieku 25 do 59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat.

 

Miejsce realizacji badań:

Profilaktyka raka jelita grubego – kolonoskopia (polipektomia wraz oceną histopatologiczną)

— Zdrojowa Clinic

Lubuskie Centrum Gastroenterologii i Hepatologii

ul. Zdrojowa 2, 65-142 Zielona Góra,

tel. 68 320 37 55, tel. kom. 607 201 202.

 

Profilaktyka raka piersi – mammografia

Od stycznia 2018 r. rozpocznie się wysyłka zaproszeń do kobiet z obszarów niskiej zgłaszalności na badania tzw. „białych plam” tj. powiatów: suleńcińskiego, nowosolskiego, żarskiego i krośnieńskiego (na początku 2018 roku zamieszczony zostanie harmonogram trasy mammobusów).

Poza projektem badania mammograficzne można wykonywać przez cały rok w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

— NZOZ Panoramix, Gorzów Wlkp., ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80,

— New Medical Sp. z o.o., Gorzów Wlkp., ul. Walczaka 25, tel. 95 735 74 00, 531 357 400,

— NSZOZ „Diagnostyk” Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień s.c., Zielona Góra, ul. Wazów 42,   tel. 68 452 77 94; ul. Wandy 27, tel. 68 452 78 07,

— Aldemed Centrum Medyczne, Zielona Góra, ul. Towarowa 20, tel. 68 353 06 00,

— 105 Kresowy Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01.

 

Profilaktyka raka szyjki macicy – cytologia 

Wkrótce zostanie podana lista poradni ginekologiczno-połozniczych wykonujących badania cytologiczne w ramach Projektu, w których będzie można uzyskać zwrot kosztów dojazdu (równowartość ceny biletów drugiej klasy środkami transportu publicznego).

Poza Projektem badania cytologiczne można wykonywać przez cały rok w ramach Programu Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lista placówek wykonujących badania dostępna jest na stronie lubuskiego odziału NFZ.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

 

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook