Aktualne badania w Twoim województwie
5 i 6 listopada w Domu Kultury w Łabuniach, Jazz Klubie „Kosz” i w Galerii Handlowej Twierdza w Zamościu, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Łukasza i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Łukasza liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Łabuń, Zamościa i okolic.
„Nigdy nikomu nie oddałem krwi, ani nigdy też nie zarejestrowałem się jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych. Tego żałuję najbardziej. Cierpienie często rodzi piękno, więc proszę w imieniu wszystkich tych, którzy czekają na przeszczep szpiku i swojego bliźniaka o pomoc. Niech to piękno wyjdzie z nas i pomoże wielu osobom” – to słowa 28-letniego Łukasza Zwolana, który apeluje o pomoc dla wszystkich pacjentów, którzy potrzebują przeszczepienia szpiku.
1 września to symboliczna i wiele mówiąca data w historii. Dla 28-letniego Łukasza Zwolana ma jednak szczególne znaczenie. Tego dnia poszedł na swoją własną wojnę z podstępnym i atakującym znienacka wrogiem - ostrą białaczką limfoblastyczną. Ale jak każdy dowódca, Łukasz potrzebuje w swojej walce wsparcia. Takim jest dla niego przeszczep szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety wśród prawie 26 milionów zarejestrowanych potencjalnych dawców na całym świecie, nie ma jego bliźniaka genetycznego.
Na pomoc ruszyli przyjaciele oraz rodzina z Zamościa i Łabuń, którzy organizują akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Cel? Zwycięstwo w ulubionej grze Łukasza – życiu - po to, aby mógł bawić się z 2-letnią córką, spędzać czas z narzeczoną, czy oddać się muzyce w jego drugim domu – Jazz Klubie „Kosz”.
Rodzina i przyjaciele Łukasza nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Łukasz i Inni potrzebują Twojej pomocy” ruszyły pełną parą: rozniesiono ulotki, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Lokalna społeczność już teraz organizuje wydarzenia mające na celu rozpropagowanie akcji rejestracji.
"Bądźmy kolorowi i głośni niech każdy dzięki nam dowie się o możliwości zarejestrowania się w DKMS 5 i 6 Listopada! Niech każdy z Was na chwilę poczuje się jak bliźniak Łukasza" - zachęcają wolontariusze zaangażowani w akcję.
Rejestracja potencjalnych Dawców
Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, dlatego w akcji wezmą udział wolontariusze, pielęgniarki oraz lekarz.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 5 listopada 2016 r.
Godzina: 9:00 – 20:00
Miejsce: Galeria Handlowa Twierdza Zamość
Adres: ul. Przemysłowa 10, Zamość
Data: 6 listopada 2016 r.
Godzina: 10:00 – 20:00
Miejsce: Galeria Handlowa Twierdza Zamość
Adres: ul. Przemysłowa 10, Zamość
Data: 6 listopada 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza
Adres: ul. Szczebrzeska 3, Zamość
Data: 6 listopada 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Dom Kultury w Łabuniach
Adres: ul. Parkowa 9, Łabunie
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. Na podstawie pobranej próbki lub wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 953 000 (sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 345 (sierpień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.