Aktualne badania w Twoim województwie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej włącza się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka, przypadające 17 listopada 2016 roku.
Program
Godz. 16:00 – spotkanie z udziałem wcześniaków i ich rodziców (Diana Cafe – kawiarnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym – parter, obok Oddziału Dziecięcego),
Godz. 16:30 – zainicjowanie obchodów podświetleniem szpitala iluminacją świetlną w kolorze fioletowym (główny budynek od ul. Okopowej).
Jedno na dziesięcioro urodzonych dzieci jest wcześniakiem
W 2016 roku w Oddziale Neonatologicznym im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej przyszły na świat 222 wcześniaki (dane na dzień 31 października 2016r.) – 112 chłopców i 110 dziewczynek. Dwanaścioro dzieci urodziło się poniżej 28 tyg. ciąży (skrajne wcześniactwo). Najmniejszy noworodek urodzony w 2016 roku – ważył 700 g (urodzony w 26 tyg. ciąży) oraz 760g (urodzony w 25 tyg. ciąży). Najmniejszy noworodek urodzony w bialskim Oddziale Neonatologicznym ważył 390 g.
Oddział Neonatologiczny w Białej Podlaskiej
Oddział posiada III stopień referencyjności – jesteśmy przygotowani na leczenie wcześniaków o krańcowo niskiej masie urodzeniowej, czyli od około 500 gramów. O bezpieczeństwo i zdrowie dzieci dba doświadczony i przygotowany merytorycznie zespół lekarzy pediatrów neonatologów oraz pielęgniarek pediatrycznych i neonatologicznych. Na naszym oddziale prowadzimy programy profilaktyczne w celu zmniejszenia powikłań wcześniactwa. Między innymi w kierunku retinopatii wcześniaczej, kwalifikujemy wcześniaki do Krajowego Programu Profilaktyki RSV (nawracających zakażeń dróg oddechowych). Szczepienie przeciw RSV, znacząco zmniejsza zachorowania na infekcje dróg oddechowych, a co za tym idzie chroni delikatne płuca przed uszkodzeniem i częstymi hospitalizacjami.
Konsekwencje wcześniactwa
Wcześniejsze urodzenie się dziecka wpływa na jego zdrowie nie tylko w pierwszych godzinach życia, ale także może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Wcześniaki są najliczniejszą grupą pacjentów dziecięcych. Przedwczesny poród jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności i zachorowalności niemowląt (dane Fundacji Wcześniak). Przedwczesne urodzenie jest przyczyną słabszego rozwoju narządów wewnętrznych. Konsekwencją wcześniactwa w późniejszych latach mogą być również m.in. trudności w uczeniu się i zaburzenia ruchowe, mózgowe porażenie dziecięce, deficyt sensoryczny, problemy układu krążenia, cukrzyca i alergie. Przedwczesne urodzenie podwyższa także ryzyko zaburzeń umysłowych, w tym także w życiu dorosłym.
Czynniki zwiększające ryzyko wcześniactwa
Można wyodrębnić trzy grupy ryzyka. Te związane ze stylem życia to m.in. palenie papierosów i spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży, zażywanie narkotyków, wysoki poziom stresu, późna opieka lekarska w okresie ciąży czy brak wsparcia społecznego. Do czynników o charakterze medycznym zalicza się infekcje dróg moczowych i rodnych, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedowagę lub otyłość. Czynnikami demograficznymi są wiek matki poniżej 17. lub powyżej 35. roku życia, niski status społecznoekonomiczny.
Dzień Wcześniaka organizowany jest w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem wcześniactwa. Ważną rolą w profilaktyce porodów przedwczesnych jest uświadomienie kobietom i ich bliskim ważności regularnych wizyt u lekarza w c ciąży, zmiany w czasie ciąży, zmiany stylu życia. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.
Źródło: materiały prasowe