Radzyń Podlaski: bakteria Legionelli w radzyńskim szpitalu
Wysokie stężenie bakterii Legionelli wykryto w W SP ZOZ w Radzyniu. W związku z tym, placówka wypisuje pacjentów szpitalnych, nie przyjmuje nowych oraz nie przeprowadza żadnych zabiegów.

Jak twierdzi Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Lublinie, takie działania są konieczne, bowiem zagrożone jest zdrowie i życie pacjentów. Podkreśla jednak, że taka sytuacja w radzyńskim szpitalu nie jest nowością.

Kontrole sanitarne prowadzone w placówce od 2012 roku, potwierdzają skolonizowanie sieci ciepłej wody przez pałeczki Legionelli, w stopniu średnim i wysokim. - Podejmowane przez placówkę działania naprawcze są nieskuteczne, krótkotrwałe, co prowadzi do nawracającego skażenia ciepłej wody bakteriami Legionelli - mówi Irmina Nikiel, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie.

Październikowa kontrola w radzyńskim szpitalu

Kontrolę radzyńskiego szpitala przeprowadzono 7 października bieżącego roku. Pobrano do badań próbki ciepłej wody z instalacji na oddziale chirurgii, rehabilitacji, ginekologiczno-położniczym, uzależnień, dziecięcym, neurologicznym oraz chorób wewnętrznych z pododdziałem pulmonologii. Wyniki analizy jednoznacznie potwierdziły wysoką obecność pałeczek Legionelli - poziom od 18 000 do 20 000 jkt/100 ml. Dopuszczalna wartość toi 100 jtk/100ml wody, a w miejscach z podwyższonym ryzykiem (bloki operacyjne, oddziały zakaźne szpitali) wymagany jest absolutny brak Legionelli. W dniu kontroli w szpitalu przebywało 295 pacjentów.

Decyzja Lubelskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego

17 października Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie nakazał natychmiastowe unieruchomienie instalacji ciepłej wody we wszystkich 7 oddziałach poddanych kontroli. Oprócz tego zobligował placówkę do przeprowadzenia przeglądu technicznego sieci wody ciepłej w placówce, sprawdzenie temperatury wody oraz zredukowania liczby bakterii do dopuszczalnego poziomu.
Nakazano również wykonanie czyszczenia i dezynfekcji systemu wody ciepłej oraz przeprowadzenie badań kontrolnych wody ciepłej po tygodniu od czyszczenia i dezynfekcji, a następnie co trzy miesiące. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, z uwagi na ochronę zdrowia i życia ludzkiego.

Reakcje radzyńskiego szpitala

W SP ZOZ wydano zakaz używania ciepłej wody zarówno przez personel, jak i pacjentów. Usunięto sitka z kranów i słuchawek pryszniców, przeprowadzono dezynfekcję termiczną oraz chlorowanie, wstrzymano przyjmowanie pacjentek na oddział ginekologiczno-położniczy. Informacja o podjętych działaniach wpłynęła 18 października do Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.

W tym samym dniu odbyło się zebranie kadry zarządzającej SP ZOZ, na którym podjęto decyzję o utrzymaniu zakazu używania ciepłej wody, wypisaniu chorych, którzy nie wymagają hospitalizacji, wstrzymaniu przyjęć planowych oraz planowych zabiegów operacyjnych, o nieprzyjmowaniu nowych pacjentów, ponadto o dalszym chlorowaniu sieci wody ciepłej. Tego samego dnia przeprowadzono kontrolę z zakresu działań Oddziałów Epidemiologii, Higieny Komunalnej oraz Higieny Pracy.

Zakażeni pałeczkami Legionelli?

W trakcie kontroli okazało się, że „w szpitalu nie była prowadzona diagnostyka w kierunku Legionelli, nie można więc ustalić, czy wystąpiły zachorowania na legionellozę”. Zwrócono więc uwagę na konieczność prowadzenia badań diagnostycznych w kierunku zakażeń pałeczkami Legionella u osób hospitalizowanych z ciężkim zapaleniem płuc, co umożliwi stosowanie odpowiedniej terapii antybiotykowej.

Dalsze postępowanie

21 października pobrano do badań kolejne próbki wody z sieci wody ciepłej SP ZOZ w Radzyniu. Wyniki będą znane 31 października.

Legionella – czym grozi zakażenie?

Legionella, zwana także legionelozą lub legionellozą, to ciężka zakaźna choroba górnych dróg oddechowych. Wywołuje ją pałeczka bakterii Legionella. Objawy choroby mogą się pojawić od 2 do 10 dni od momentu zakażenia, a obejmują: gorączkę, dreszcze, poczucie ogólnego osłabienia, bóle głowy i mięśni, jadłowstręt, biegunkę, kaszel, bóle w klatce piersiowej. Leczenie legionelli polega na przyjmowaniu antybiotyków.

 

Źródło: UM w Radzyniu Podlaskim

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook