Profilaktyka po lubelsku – dzień dawcy szpiku dla każdego Pacjenta potrzebującego przeszczepienia

Już po raz czwarty Fundacja DKMS włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Białaczki Szpikowej w ramach akcji „Profilaktyka po lubelsku” zainicjowanej przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. 

W październiku 2016 roku nastąpiło otwarcie komórki organizacyjnej Fundacji DKMS w Lublinie. Ten czas pokazał nam, że skupienie się na tym regionie, który aktualnie ma największy potencjał rejestracyjny w Polsce, było dobrą decyzją. Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, władz miasta, wolontariuszy i Dawców możemy pierwszy rok działania zamknęliśmy z 18 tysiącami nowymi potencjalnymi dawcami szpiku (wzrost dawców o 28%), przeprowadzonymi 312 akcjami (w tym 4 dedykowanymi pacjentom chorym na nowotwór krwi). W czasie ostatnich dwóch lat po raz pierwszy w Lublinie obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, a we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty przeprowadziliśmy akcję 2 edycje projektu #KOMÓRKOMANIA, która przyniosła 2 732 zarejestrowanych młodych ludzi, a 3 z nich stało się realnymi Dawcami i podarowało szansę na życie Pacjentom na całym świecie.

Niezwykle ważną aktywnością jest współpraca z Lubelskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców i zaangażowanie w akcję „Profilaktyka po lubelsku”. Dzięki dotychczasowym edycjom baza Dawców na terenie woj. lubelskiego wzrosła o 1 085 osób. Jedną z nich była Pani Ewa Olszowy, która jako pracownik jednej z lubelskich przychodni zorganizowała akcję rejestracji i sama dołączyła na do bazy. Dzięki tej decyzji podarowała szansę na życie mężczyźnie z Włoch.

Wierzymy, że ta edycja będzie okazją do edukacji z zakresu dawstwa szpiku oraz dzięki niej uda nam się zachęcić mieszkańców województwa lubelskiego do rejestracji w bazie, aby tak jak Pani Ewa, mogli w przyszłości uratować komuś życia.

Podczas akcji pracownicy przychodni będą prowadzili działania edukacyjne z zakresu dawstwa szpiku. Będzie także możliwość rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku. Rejestracja składa się z trzech prostych kroków – wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego i pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. To tylko 10 minut, a może uratować komuś życie. Pomocą służyć będą przeszkolone panie pielęgniarki.

 

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

 

1 522 332 to liczba Dawców zarejestrowanych w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 1 376 335 to Dawcy z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 10 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

24 września przychodnie uczestniczące w akcji od godziny 8.00 do 13.00 będą pobierać swoim pacjentom krew na morfologię krwi. Wykonawcą analiz będzie Centrum Medyczne LUXMED – kolejny partner akcji. Badanie zostanie wykonane każdemu pacjentowi przychodni, który w tym celu się zgłosi. Wyniki badań przekażą pacjentom ich lekarze rodzinni. Badania są dla pacjentów bezpłatne, a ich koszty pokrywają przychodnie.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

O Fundacji

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 327 000 (maj 2018) potencjalnych Dawców. 5 234  (maj 2018) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

Kontakt: katarzyna.poniatowska@dkms.pl; 668 669 327

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook