Aktualne badania w Twoim województwie
Dnia 24 kwietnia 2018 Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie podpisał umowy z Zarządem Województwa Lubelskiego na realizację programów dofinasowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 – „Program profilaktyki raka szyjki macicy w podregionie lubelskim” i „Profilaktyka chorób nowotworowych jelita grubego w celu zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności na terenie podregionu lubelskiego”.
- „Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)”
Program skierowany jest do kobiet wieku 25–59 lat, które są zdrowie, nie odczuwają żadnych dolegliwości, pracują lub zamieszkują w powiecie lubelskim, lubartowskim, łęczyńskim, świdnickim i mieście Lublin.
Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.
Bezpłatna cytologia wykonywana będzie w Przychodni Ginekologiczno-Położniczej przy ul. Lubartowskiej 81 od 02.07.2018 do 31.12.2019.
- „Program profilaktyczny raka jelita grubego”
W ramach programu będą wykonywane badania kolonoskopowe bezpłatnie i ze znieczuleniem.
Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop). Jest to badanie bezpieczne, które w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu.
Szpital zaprasza kobiety i mężczyzn z podregionu lubelskiego tzn. osoby pracujące lub zamieszkujące w powiecie lubelskim, lubartowskim, łęczyńskim, świdnickim i mieście Lublin.
Zgłoś się, jeżeli masz:
- 50–65 lat i nie miałeś kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
- 40–49 lat i masz krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego,
- 25–49 lat i w Twojej rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). Musisz potwierdzić ten fakt w poradni genetycznej. W takiej sytuacji powinieneś powtarzać kolonoskopię co 2–3 lata, chyba, że badanie genetyczne wykaże, że nie masz mutacji genetycznych i możesz być zwolniony z kontrolnych kolonoskopii.
Badania wykonywane będą w Poradni Endoskopowej przy ul. Herberta 21 od 01.06.2018 do 29.11.2019.
Uczestnikom badań spoza Lublina zwracany będzie koszt dojazdu.
Źródło: SPSzW im. Jana Bożego