Aktualne badania w Twoim województwie
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie w okresie od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2019 będzie realizował projekt „Warto się badać – program profilaktyki raka jelita grubego”.
Celem głównym projektu jest zwiększenie ilości wykonywanych badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w podregionie bialskim województwa lubelskiego, a co za tym idzie – obniżenie zachorowalności na ten nowotwór wśród mieszkańców. Cel ma być osiągnięty poprzez upowszechnienie działań profilaktycznych i realizację działań zdrowotnych (badania kolonoskopowe).
Ważnym zadaniem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie badań profilaktycznych i ich roli we wczesnym wykrywaniu nowotworów raka jelita grubego. W tym celu wydana zostanie publikacja zawierająca informacje dotyczące najczęstszych objawów raka jelita grubego oraz wyjaśniająca, co może sprzyjać powstawaniu schorzenia i zachorowaniu na raka jelita grubego. Działania przewidziane w projekcie mają na celu zwiększenie zgłaszalności na badania wśród uczestników projektu, uświadomienie uczestnikom korzyści wynikających z udziału w badaniach przesiewowych.
Kto może wziąć udział w projekcie?
W systemie oportunistycznym – osoby bez objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego:
- w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- w wieku 25–49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego.
Kryteria wyłączenia: objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego, kolonoskopia w ostatnich 10 latach (poza pacjentami z zespołem Lyncha).
Grupę Docelową stanowią osoby z terenu podregionu bialskiego w wieku aktywności zawodowej kwalifikujące się do programu zdrowotnego „Program profilaktyki raka jelita grubego". Planowany główny sposób rekrutacji uczestników: System oportunistyczny – identyfikacja kandydatów do badań odbywać się będzie przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej w placówce POZ Wnioskodawcy.
Lekarz poinformuje pacjenta o zasadach udziału w projekcie, oceni czy dana osoba kwalifikuje się do badania oraz dostarczy dokumenty zgłoszeniowe. Ankiety zgłoszeniowe dostępne będą w biurze projektu oraz online.
Możliwe będzie także samodzielne zgłoszenie się do projektu osób zainteresowanych udziałem. Wnioskodawca zorganizuje biuro Projektu stanowiące punkt kontaktowy dla lekarzy rodzinnych oraz dla dla osób zainteresowanych, chcących skorzystać ze spotkania informacyjnego ze specjalistą lub gotowych poddać się badaniu kolonoskopowemu.
Główne zadania projektu:
- przygotowanie 500 sztuk broszur informacyjnych dla uczestników projektu
- działania edukacyjno-informacyjne – dla uczestników projektu przewidziane będą w każdym miesiącu dyżury specjalisty, który będzie prowadził indywidualne, edukacyjne spotkania z uczestnikami projektu w celu omówienia medycznych aspektów związanych z nowotworem jelita grubego i jego profilaktyką. Łączna ilość osób korzystająca ze spotkań – 180
- badania kolonoskopowe – zakładana liczba osób objętych badaniami 200 osób. (Dla 20% uczestników przewidziano badanie w znieczuleniu)
Sprawdź: pełny regulamin projektu „Warto się badać – program profilaktyki raka jelita grubego”
Źródło: SPZOZ Włodawa