Lublin: rezonans za 6 mln złotych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
27 września 2016 roku, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie, odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia pracowni rezonansu magnetycznego, której sercem jest nowoczesny rezonans magnetyczny firmy Siemens Magnetom AERA.

Sprzęt został przekazany placówce przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wartość daru wynosi około 6 mln złotych, a został on zakupiony za środki zebrane w 23. Finale WOŚP w styczniu 2014 roku.

Kosmiczny sprzęt

- Przekazany nam sprzęt wprowadza w naszej placówce technologiczną rewolucję. Jest to rezonans 48-kanałowy, o natężeniu pola 1,5 T (tesli), z otworem o średnicy 70 cm. Jest to jedno z najnowocześniejszych i najwyższej klasy urządzeń tego typu w Polsce. Aparat dostosowany jest do badania dzieci, m.in. zastosowano dużą średnicę otworu w urządzeniu, dzięki czemu jest lepszy dostęp do pacjenta przez anestezjologa czy rodzica, niweluje też odczucie skutków klaustrofobii poprzez większą przestrzeń wewnątrz. Co tu dużo mówić – to jest sprzęt wręcz kosmiczny – mówi dr hab. n. med. Magdalena Woźniak. 

Rocznie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie wykonuje się ok. 1 200 badań diagnostycznych rezonansem magnetycznym. Badanie u dzieci trwa około 30-45 min (z sedacją). 

- To wyjątkowy dar dla naszego szpitala – podkreśla dr n. med. Jerzy Szarecki, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. – Na badanie rezonansem magnetycznym przyjeżdżają do nas dzieci z całej Polski. O tak drogim i nowoczesnym aparacie nie moglibyśmy nawet marzyć, gdyby nie wsparcie Wielkiej Orkiestry. A muszę zaznaczyć, że dzisiaj w naszym szpitalu pracuje już 291 urządzeń medycznych z serduszkiem WOŚP, ich wartość przekracza w sumie 10 mln złotych. 

Nowy sprzęt, nowe możliwości

Dzięki otrzymanemu rezonansowi magnetycznemu, lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie będą mogli na miejscu wykonywać pełny profil obrazowych badań pediatrycznych, układu nerwowego, jamy brzusznej, miednicy, badań ortopedycznych oraz dodatkowo elastografię wątroby, badanie funkcjonalne mózgu, spektroskopię mózgu, traktografię układu nerwowego. Aparat może być przystosowany do wykonywania rezonansu serca. 

Źródło: WOŚP

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook