Aktualne badania w Twoim województwie
Co w przypadku zagrożenia zdrowia i życia osoby niesamodzielnej, starszej lub schorowanej? Nie zawsze jest ona w stanie udzielić potrzebnych informacji o sobie w trakcie udzielania jej pomocy. Niektóre z nich mogą być kluczowe dla ratowników.
Przypominamy o stałej akcji prowadzonej na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami, samotnie zamieszkujących, realizowanej we współpracy z Pogotowiem Ratunkowym - „Pudełko życia”. Jego celem jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa w zakresie zdrowia i życia. Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o osobie w jednym miejscu – specjalnie do tego celu przygotowanym pudełku.
Zgodnie z założeniem pomysłodawców, miejscem na umieszczenie pudełka jest lodówka. Pudełko opatrzone jest specjalną naklejką z logo akcji, aby łatwo było je dostrzec i szybko wykorzystać zawarte w nim informacje o osobie potrzebującej pomocy. W specjalnie przygotowanym pudełku znajduje się karta informacyjna wypełniona zgodnie z instrukcją, zawierająca numery telefonów lub adresy do najbliższych, których należy poinformować o pobycie w szpitalu, na co osoba choruje oraz jakie leki przyjmuje. Ważne mogą okazać się informacje, że w domu znajduje się kot lub pies i komu przekazać zwierzę pod opiekę podczas nieobecności właściciela. W sytuacji akcji ratunkowej związanej z zagrożeniem zdrowia lub życia seniora i utraty kontaktu
z nim, informacje zawarte w karcie informacyjnej znajdujące się w pudełku będą miały kluczowe znaczenie dla szybkiej reakcji pomocowej.
Osoby zainteresowane otrzymują specjalnie oznakowane pudełko wraz z kartą informacyjną, którą winny szczegółowo wypełnić oraz naklejkę na lodówkę, aby ratownicy medyczni wiedzieli, że tam mogą szukać informacji o pacjencie. Zarówno pudełko, jak i lodówka opatrzone są właściwym logo. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich seniorów i osób niepełnosprawnych, ale szczególnie do osób samotnie mieszkających.
Miejsca uzyskania informacji, pomocy przy wypełnianiu karty informacyjnej i wydawania pudelek:
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ul. Marii Koryzonowej 2d,
- Filie MOPR (i sekcje pracy socjalnej MOPR) – Filia nr 1 ul. Lubartowska 6-8, Filia nr 2 ul. Hutnicza 1A, Filia nr 3 ul. Mieszka I 4, Filia nr 4 ul. Kompozytorów Polskich 8, Filia nr 5 ul. Nałkowskich 114,
- Zespół Ośrodków Wsparcia ul. Lwowska 28,
- Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych ul. Stanisława Leszczyńskiego 23,
Źródło: lublin. eu