Lublin: bezpłatna kolonoskopia

 Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Zadbaj o siebie!

W Lublinie organizowane są bezpłatne badania z zakresu profilaktyki raka jelita grubego. Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. bezpłatne badania z zakresu profilaktyki raka jelita grubego. Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. 

Do badań kwalifikują się:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii.

Kryteria wyłączenia:

  • objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego,
  • kolonoskopia w ostatnich 10 latach(poza pacjentami z zespołem Lyncha).

Zapisy

Na kolonoskopię profilaktyczną można zapisać się telefonicznie 81 454 1570 lub osobiście w Sekretariacie Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia COZL (ul. Jaczewskiego 7, budynek B, piętro 1).

Ankieta

Należy również wypełnić ankietę będącą jednocześnie skierowaniem. Ankieta może być wypełniona samodzielnie lub przez lekarza każdej specjalności, i można pobrać ją z naszej strony lub osobiście w Sekretariacie Ośrodka Profilaktyki COZL

Badania

Badania wykonywane są przez doświadczonych lekarzy specjalistów w Pracowni Endoskopowej COZL (nowy budynek nr4, wysoki parter).

Przygotowanie do badań

W trakcie zapisu na badanie otrzymacie Państwo niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu. Kolonoskopia to obejrzenie "od środka" całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzanego przez odbyt. Do badania trzeba odpowiednio oczyścić jelito.

Przygotowanie do kolonoskopii. Zalecenia ogólne (dla pacjentów ambulatoryjnych).

  • W dniu poprzedzającym kolonoskopię, od rana nie wolno spożywać posiłków. Można przyjmować płyny np.: bulion (czysty rosół), herbatę, wodę niegazowaną. Nie wolno pić kawy i innych nieprzezroczystych płynów. Można ssać cukierki typu landrynka.
  • W dniu badania nie można jeść, można pić przezroczyste płyny – woda niegazowana.
  • Na tydzień przed badaniem nie wolno spożywać siemienia lnianego, pokarmów z makiem oraz owoców i warzyw zawierających pestki np. winogron, kiwi, fig, arbuzów, pomidorów itp.
  • W razie wystąpienia nudności prosimy zwolnić tempo wypijanych płynów lub zrobić godzinną przerwę.
  • Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą liczne wypróżnienia, pod koniec treścią płynną.
  • Picie wody należy zakończyć na 2 godziny przed planowana godziną badania.
  • W przeddzień i w dniu badania należy zażyć zwykle przyjmowane leki. Jedynym wyjątkiem są tabletki zawierające żelazo. Ich przyjmowanie należy przerwać 2 tygodnie przed badaniem. W przypadku cukrzycy dawki i sposób przyjmowania leków musi być ustalony z prowadzącym lekarzem. O ile dysponują państwo glukometrem dobrze jest włączyć kontrolę glikemii 3 x na dobę w przeddzień i w dniu badania. Przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi należy skonsultować z lekarzem prowadzącym (np. kardiologiem).
  • Na kolonoskopię najlepiej zgłosić się z osobą towarzyszącą.
  • Jeśli korzystacie państwo z okularów, prosimy je zabrać.
  • W razie pytań prosimy dzwonić. W razie rezygnacji z badania prosimy o powiadomienie osobiście lub telefonicznie – numer telefonu 81 454 15 27.
  • Płyny wypijane w czasie przygotowania muszą być niegazowane.
  • WAŻNE ! Zaleca się dodatkową 1 saszetkę Fortransu na każde 20 kg powyżej 80 kg masy ciała.


PRZYGOTOWANIE FORTRANSEM (opakowanie zawiera 4 saszetki)

Dla poprawy smaku środek można rozpuszczać w soku jabłkowym rozcieńczonym pół na pół z wodą lub dodać soku cytrynowego, roztwór można także schłodzić w lodówce. Przed wypiciem każdej saszetki Fortransu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy.

Kolonoskopia przed godziną 11.00

  • W dniu poprzedzającym badanie około godziny 18.00 rozpuścić  każdą z 4 torebek w 1 l.  wody. Przygotowany roztwór (4 l.) należy wypić w ciągu 4-5 godzin (1 szklanka co 15-20 minut).

Kolonoskopia między godzinami 11.00 a 15.00

  • W dniu poprzedzającym badanie około godziny 18.00 rozpuścić 2 torebki w 2 l. wody. Przygotowany roztwór wypić w ciągu 2-3 godzin (1 szklanka co 15-20 minut).
  • W dniu badania rano rozpuścić 2 torebki w 2l. wody i od godziny 6.00 w ciągu 2-3 godzin wypić przygotowany roztwór (1 szklanka co 15-20 minut).

Kolonoskopia po godzinie 15.00

  • W dniu poprzedzającym badanie około godziny 18.00 rozpuścić 2 torebki w 2 l. wody. Przygotowany roztwór wypić w ciągu 2-3 godzin (1 szklanka co 15-20 minut).
  • W dniu badania rano rozpuścić 2 torebki w 2l. wody i od godziny  9.00 w ciągu 2-3 godzin wypić przygotowany roztwór (1 szklanka co 15-20 minut).

 

Informacja i rejestracja telefoniczna na badania: 

Sekretariat Ośrodka
Profilaktyki Nowotworów
i Promocji Zdrowia
81 454 1570

Budynek B

 

 

 

Zapraszamy! 

Źródło: https://cozl.eu/https://cozl.eu/ 

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook