Lubelskie: bezpłatne badania w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie wraz z Lubelskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców zaprosił lekarzy i pielęgniarki z placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do udziału w programie profilaktyki i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Głównym celem projektu jest wzrost wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim oraz budowanie świadomości społecznej na temat reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wyżej wskazany cel zostanie zrealizowany m. in. poprzez testowanie i wdrożenie do praktyki szybkiej ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej wykrywania i leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (w oparciu o utworzony Ośrodek Wczesnej Diagnostyki Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej, w strukturze SPSK Nr 4 w Lublinie), by zapobiec chorobie, która jest przyczyną dezaktywizacji zawodowej osób w wieku produkcyjnym. Dodatkowo zaplanowano działania edukacyjne dla personelu medycznego oraz akcje edukacyjne (edukacja zdrowotna) dla pacjentów.

Zakładane efekty projektu:

  • zwiększenie wykrywalności wczesnego RZS wśród osób aktywnych zawodowo;
  • skrócenie opóźnień diagnostycznych i czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty (do 6 tygodni od momentu zgłoszenia się do lekarza POZ);
  • poprawa świadomości społeczeństwa i wiedzy z zakresu wczesnych objawów RZS w ramach kontaktu z lekarzami POZ;
  • wzrost wiedzy lekarzy rodzinnych w POZ w zakresie rozpoznania RZS i wprowadzenie narzędzi przesiewowych;
  • wypracowanie współpracy na linii lekarz rodzinny – reumatolog w zakresie skutecznego diagnozowania, leczenia i dalszej opieki nad chorymi z wczesnym RZS;
  • uzyskanie remisji choroby poprzez wczesne wdrożenie leczenia.

W związku z realizacją projektu profilaktycznego z zakresu wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), SPSK Nr 4 w Lublinie opublikowało listę przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które przystąpiły do udziału w projekcie, i które będą prowadziły badania przesiewowe w kierunku wykrycia choroby wśród swoich pacjentów.

Co ważne, pacjenci, których lekarze rodzinni nie biorą udziału w projekcie, mogą odbyć wizyty lekarskie w przychodni, która znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania i włączona została do projektu.

Pobierz: Lista przychodni POZ biorących udział w projekcie

 

Źródło: SPSK Nr 4 w Lublinie

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook