"Łódzkie na zdrowie" — bezpłatne programy zdrowotne i akcje profilaktyczne

Województwo Łódzkie realizuje projekt "Łódzkie na zdrowie". W jego ramach mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych programów zdrowotnych i akcji profilaktycznych, a tym samym korzystać z badań kardiologicznych i onkologicznych, brać udział w konsultacjach lekarskich i warsztatach edukacyjnych.

Realizowane programy:

  • Rehabilitacja kardiologiczna

„Program rehabilitacyjno-edukacyjny dla pacjentów kardiologicznych z terenu województwa łódzkiego” jest realizowany w latach 2017-2018 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

W Programie mogą wziąć udział osoby w wieku aktywności zawodowej, w szczególności powyżej 50 roku życia, ze stabilną chorobą niedokrwienną serca, po ostrym zespole wieńcowym, osoby z niewydolnością serca i po przebytych zabiegach kardiochirurgicznych, kwalifikujące się do rehabilitacji kardiologicznej w warunkach ambulatoryjnych.

Program oferuje bezpłatne konsultacje z lekarzem w zakresie rehabilitacji kardiologicznej, badania EKG, echokardiograficzne, próbę wysiłkową, badania laboratoryjne, sesje aktywności fizycznej, sesje psychoedukacyjne, konsultacje dietetyczne i konsultacje psychologiczne. Świadczenia realizowane są przez zespół specjalistów, ściśle współpracujących z lekarzem w skład zespołu wchodzą: pielęgniarka, dietetyk, fizjoterapeuta i psycholog. W ramach Programu pacjenci mogą otrzymać również zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca świadczenia usługi zdrowotnej i z powrotem.

Lista placówek biorących udział w programie

  • Wczesne wykrywanie nowotworu jelita grubego

Populacyjny program profilaktyczny w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego realizowany jest w latach 2017-2018 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

W Programie mogą wziąć udział w systemie zapraszanym osoby w wieku 55-64 lata, niezależnie od obecności objawów klinicznych oraz w systemie oportunistycznym:

  1. wszystkie osoby w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego;
  2. osoby w wieku 40-65 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego;
  3. osoby w wieku 25-65 lat, pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha – kwalifikowanie na podstawie wywiadu lekarskiego i oświadczenia pacjenta i/lub dodatkowej dokumentacji wymaganej przez lekarza kwalifikującego na badanie.

Kryteria wyłączenia: objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego, kolonoskopia w ostatnich 10 latach – weryfikowane na podstawie oświadczenia zawartego w ankiecie.

Program oferuje badanie kolonoskopowe, koszt znieczulenia, zapewnienie dojazdu niezbędnego do realizacji usługi zdrowotnej, zapewnienie opieki nad osobą niesamodzielną, którą opiekuje się osoba objęta wsparciem w ramach projektu, w czasie korzystania ze wsparcia, działania informacyjno-edukacyjne oraz dotyczące edukacji prozdrowotnej.

Lista placówek biorących udział w programie

  • Wczesne wykrywanie nowotworu piersi

Populacyjny program profilaktyczny w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu piersi jest realizowany w latach 2017-2018 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

W Programie mogą wziąć udział kobiety w wieku od 50 do 69 lat.

Program oferuje badania mammograficzne, opiekę nad osobą zależną podczas wykonywania badania, zwrot kosztów dojazdu na badanie.

Lista placówek biorących udział w programie

  • Wczesne wykrywanie nowotworu szyjki macicy

Bezpłatne świadczenia w ramach populacyjnego programu profilaktycznego w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu szyjki macicy realizowane są w latach 2017-2018ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

W Programie mogą wziąć udział kobiety w wieku od 25 do 69 lat.

Program oferuje badania cytologiczne, opiekę nad osobą zależną podczas wykonywania badania, zwrot kosztów dojazdu na badanie.

Lista placówek biorących udział w programie

Województwo łódzkie będzie realizować także inne bezpłatne programy zdrowotne i akcje profilaktyczne dla mieszkańców regionu:

  • Program wczesnego wykrywania nowotworów płuc (miejsca realizacji podane zostaną wkrótce)
  • Program szczepień przeciwko grypie sezonowej dla pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą z terenu województwa łódzkiego (miejsca realizacji podane zostaną na przełomie III-IV kwartału 2018 roku).
  • Łódzkie dba o zdrowie kobiet (miejsca realizacji podane zostaną wkrótce).
  • Łódzkie ma pomysł na zdrowie — Utrzymaj równowagę. Warsztaty (miejsca realizacji podane zostaną wkrótce).
  • Łódzkie ma pomysł na zdrowie — Utrzymaj równowagę 60+ (miejsca realizacji podane zostaną wkrótce).
  • Łódzkie ma pomysł na zdrowie — Łódzkie walczy z depresją (miejsca realizacji podane zostaną wkrótce).
  • Łódzkie dba o zdrowy układ krążenia (miejsca realizacji podane zostaną wkrótce).

Za organizację powyższych programów i akcji odpowiada Departament Polityki Zdrowotnej, w przypadku ewentualnych pytań możliwy jest kontakt pod numerami telefonów: 42 291-98-61, 42 663-37-76.

 

Źródło: RPO Województwa Łódzkiego

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook