Aktualne badania w Twoim województwie
Czy to możliwe, żeby jedna mała, niepozorna opaska na rękę mogła uratować życie? Tak, możliwe! Miasto Łódź rozda takich opasek około 2 tysiące.
Opaska ratująca życie jest to forma opieki nad Seniorami przez 24 godziny na dobę. W żaden sposób nie jest uciążliwa, wystarczy po prostu mieć ją cały czas na ręce. Zalet natomiast jest wiele. Główną z nich jest fakt, że może uratować życie.
Jak działają elektroniczne opaski?
- monitorują tętno
- automatycznie wyślą sygnał alarmowy, gdy coś złego się dzieje (np. ktoś starszy upadnie)
- funkcję SOS, czyli wezwania pomocy przez osobę z niej korzystającą
Dodatkowo, opaski wykorzystują geolokalizację. Dzięki temu będzie można określić strefę dla każdego użytkownika opaski, której nie powinien opuszczać. Co to oznacza? Jeżeli na przykład osoba chora na Alzheimera opuści taką strefę - opaska automatycznie wyśle sygnał SOS do telecentrum opieki.
Opaska jest bardzo prosta w obsłudze, co w przypadku osób starszych jest szalenie istotne. Uruchamia się ją jednym przyciskiem. Wszystko działa w sposób zdalny, kontrolując bezpieczeństwo Seniora, ale nie burząc jego prywatności i komfortu.
Z teleopieki będą mogły skorzystać osoby:
- w wieku 60+
- które są niesamodzielne minimum w jednej czynności według skali Barthel (oświadczenie)
- nigdy nie skorzystały ze wsparcia podobnego typu
Rekrutacja do programu rozpocznie się we wrześniu. Dokumenty rekrutacyjne będą dostępne w biurze ds. rekrutacji - Oddział ds. Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Łodzi, ul. Zachodnia 47, tel. (42) 638 47 30.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi