Aktualne badania w Twoim województwie
Wzrasta średni wiek kobiet rodzących, a co za tym idzie - wzrasta również ryzyko wystąpienia wad wrodzonych lub patologii płodu. Uwarunkowana jest ona aberracją chromosomalną (dotyczy to Pań rodzących po 35 roku życia). Jeżeli jednak określi się ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych, a także wykryje wiele wad rozwojowych już we wczesnym okresie ciąży - daje to możliwość bezpiecznego prowadzenia ciąży oraz podjęcia leczenia już w czasie życia płodowego.
Wymagane jest skierowanie, które będzie zawierało informacje o wskazaniach do objęcia programem(wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu). Musi być ono wystawione przez lekarza, który prowadzi ciążę.
Do udziału w programie zaproszone są Panie, które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- wiek od ukończenia 35 lat (badanie przysługuje kobiecie w danym roku kalendarzowym, w którym kończy 35 lat)
- wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka
- stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka
- stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową
- stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Jeżeli lekarz wykryje niepokojące zmiany u pacjentki - kieruje ją na dalszą diagnostykę w ramach programu.
Sprawdź, gdzie możesz bezpłatnie wykonać badania
Źródło: NFZ