Aktualne badania w Twoim województwie
Trwa obecnie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi. Badania realizuje 14 placówek medycznych w całym kujawsko-pomorskim regionie. Z propozycji organizatorów skorzystało już blisko dwa tysiące osób – połowa z nich już się przebadała, pozostali oczekują na swoją kolej. O tym, gdzie można się przebadać, udzielają informacji konsultanci na marszałkowskiej infolinii pod numerem telefonu 56 652 18 73.
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne. – Zróbmy to dla siebie i swoich bliskich. Ten program uratuje życie wielu ludziom – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.
Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych, niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.
W programie nie ma rejonizacji, więc każdy z mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, która znajduje się poniżej. Czas oczekiwania na badanie wynosi obecnie od jednego do kilku tygodni.
Aktualna lista placówek z numerami telefonów do rejestracji
Urząd Marszałkowski zachęca do korzystania z telefonu informacyjnego 56 652 18 73 (Wydział Zdrowia), pod którym udzielane są szczegółowe informacje na temat tego, gdzie się zgłosić na badania. Natomiast marszałkowska sieć punktów informacyjnych funduszy europejskich służy informacją o podmiotach medycznych prowadzących badania.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego