Kujawsko-pomorski program profilaktyki nowotworów jelita grubego

Rozpoczął się finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi obejmujemy blisko 25 tysięcy osób. Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne.

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego. Program wpisuje się w w Narodowy Program  Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024.

Adresy i kontakty do placówek, które realizują badania w ramach programu można sprawdzić online — Lista placówek.

Organizatorzy zapraszają również do skorzystania z uruchomionego w Urzędzie Marszałkowskim telefonu informacyjnego: 56 652 18 73 (Wydział Zdrowia).

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook