Inowrocław: dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Procedura przyjmowania wniosków o dofinansowanie z PEFRON ruszyła — jak co roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu rozpoczyna procedurę związaną z udzielaniem środków finansowych na szeroko rozumiane wsparcie dla osób z problemami zdrowotnymi.

Od 15 stycznia br. w siedzibie Centrum w Inowrocławiu przy ul. Mątewskiej 17 oraz za pośrednictwem strony internetowej www.pcpr-ino.pl można pobierać wnioski na dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

„Osoby niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, sprzętu rehabilitacyjnego, turnusów rehabilitacyjnych oraz składać wnioski dotyczące likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się. Wnioski można składać przez cały rok, jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe wnioski na likwidację barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, najlepiej jest złożyć w I kwartale roku” – informuje Rafał Walter, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami przyznawania dofinansowywania, co pozwoli uniknąć kłopotów na przykład z ponownymi wizytami w urzędzie. Podstawą udzielenia dofinansowania jest posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności. W przypadku dofinansowania do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych należy dołączyć fakturę zakupu wraz z kserokopią zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Starając się o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego, pamiętajmy, iż nie można zakupić przedmiotu dofinansowania przed podpisaniem umowy, a do wniosku dołączamy fakturę ofertę. Ubiegając się o dofinansowanie do pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, po otrzymaniu wniosku należy udać się do lekarza, pod opieką którego znajduje się osoba niepełnosprawna w celu wypełnienia „wniosku lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny” i wraz z pozostałymi załącznikami złożyć w PCPR.

Wnioski o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, technicznych oraz w komunikowaniu się oprócz aktualnego orzeczenia wnioskodawcy oraz osób z nim mieszkających wymagają dodatkowych załączników, takich jak: zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie o pobieraniu nauki, umowa najmu lokalu lub akt notarialny, kalkulacje kosztów związanych z realizacją zadania, faktury proforma lub oferty cenowe, dokumenty potwierdzające inne niż PFRON źródła finansowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy pracowników Centrum.

Szczegółowe informacje można uzyskać:

  • osobiście w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pokój nr 15 i  17 (parter),
  •  telefonicznie :
    • przedmioty ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny oraz turnusy rehabilitacyjne — tel. 52 359 22 56;
    • łamanie barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się — tel. 52 359 22 28,
  • za pośrednictwem strony internetowej www.pcpr-ino.plw zakładce „pomoc niepełnosprawnym”.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu

Podziel się
Pozostałe wiadomości
wróć do listy
Facebook