Reklama
Obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom od 1 stycznia 2017
31 października Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które wprowadza do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych szczepienia przeciwko pneumokokom.
Duszność krtaniowa u dorosłych - objawy, przyczyny, leczenie
Duszność jest stanem uświadomionej konieczności wzmożenia czynności oddechowej. Subiektywnie jest ona odczuwana przez chorego jako: brak tchu, powietrza, trudności w oddychaniu.
Wybrano preparat do obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom. Od razu pojawiły się kłopoty
Od 1 stycznia 2017 roku wszystkie nowo narodzone dzieci będą obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom. Po przetargu na wybór szczepionki rozpętała się afera.
Nieleczona niedoczynność tarczycy u dzieci grozi poważnymi konsekwencjami
Wrodzona niedoczynność tarczycy zdarza się raz na 2-4 tys. noworodków, natomiast nadczynność tarczycy występuje raz na milion dzieci w wieku poniżej 4 lat. Mimo że zaburzenia tarczycy u dzieci nie należą do najczęściej spotykanych schorzeń, to niezwykle ważna jest umiejętność dostrzegania ich objawów i skutków.
Przeziębienie i grypa? Pomoże zupa!
Co zrobić, aby poradzić sobie z dolegliwościami wywołanym przez wirusy, rotawirusy i koronawirusy? Po jakie naturalne składniki warto sięgnąć, aby uniknąć zachorowania? Eksperci radzą jak poradzić sobie w okresie jesienno–zimowym.
Fakty i mity o zamiennikach cukru
Niektórzy próbują zastąpić tradycyjny cukier innymi słodkościami jak np. stewią, syropem daktylowym, cukrem kokosowym. Ile jest prawdy a ile mitu o ich właściwościach i czy rzeczywiście egzotyczne „słodziwa” pomogą nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?
Grypa - fakty i mity
Na pytania dotyczące najczęściej pojawiających pytań na forach internetowych dotyczących grypy odpowiada prof. dr hab. Lidia Brydak, Kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH.
Projekt ustawy "Za życiem" - 4000 zł dla matek, które urodzą ciężko chore dziecko
Rząd Beaty Szydło przygotował projekt ustawy, która ma zachęcić matki w tzw. "trudnej ciąży" do rodzenia dzieci, a także zapewnić opiekę i wsparcie niepełnosprawnym dzieciom już po urodzeniu.
Dodatkowe badania w ciąży - które z nich warto wykonać i czy są bezpieczne?
Lista badań, które może wykonać kobieta w ciąży, chcąc sprawdzić stan zdrowia swojej pociechy, jest naprawdę długa. Jedne z nich są obowiązkowe i refundowane, inne dobrowolne i dodatkowo płatne. Które z nich warto wykonać?
Zachowania seksualne młodzieży 15-letniej - raport z badania
W okresie dorastania dokonuje się przejście od seksualności dziecięcej do seksualności dorosłych. Przebieg tego procesu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia seksualnego i prokreacyjnego człowieka.
Co to jest NOP po szczepieniu?
Co to jest NOP? Pogorszenie stanu zdrowia u malucha po szczepieniu, objawiające się np. wystąpieniem gorączki, drgawek, a nawet zapalenia opon mózgowych, może być syngałem wystąpienia NOP, czyli niepożądanego odczynu poszczepiennego.
Ciąża i urlop macierzyński a kończąca się umowa z pracodawcą
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o prawach, jakie przysługują kobietom będącym w ciąży lub przebywającym na urlopie macierzyńskim.
Sanatoria w Polsce - wykaz wszystkich uzdrowisk
Sanatoria w Polsce lista: lecznictwo uzdrowiskowe jest prowadzone w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego. Są one zlokalizowane w strefie „A” ochrony uzdrowiskowej.
Nauka relaksu, czyli jak radzić sobie ze stresem?
Szybkie tempo życia, niewystarczająca ilość snu czy bagatelizowanie potrzeby właściwego odpoczynku i relaksu, prowadzi do stresu. Ten, może się objawiać na kilka sposobów, a jeśli jest długotrwały – może powodować poważne schorzenia. Jak zatem się zrelaksować i skutecznie pozbyć stresu?
Studencie! Zobacz, gdzie się leczyć poza miejscem stałego zamieszkania!
Studia poza miejscem stałego zamieszkania to nie tylko nauka, ale niekiedy konieczność skorzystania z systemu opieki zdrowotnej. W związku z napływającymi od studentów zapytaniami, związanymi z dostępem do lekarza pierwszego kontaktu, Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o możliwościach uzyskania świadczeń.
Pevonedistat – nowy lek hamujący rozwój czerniaka
Rozwój czerniaka może być zahamowany lekiem, który zatrzymuje namnażanie komórek nowotworowych – wynika z nowych badań prowadzonych na University of Virginia School of Medicine w Charlottesville, a opublikowanych w czasopiśmie EBioMedicine.
Aktualna lista leków refundowanych - od 1 listopada 2016 roku
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 25 października 2016r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Ruszyła kampania „Nie tracę siebie w schizofrenii”
Schizofrenia jest jedną z najcięższych chorób psychicznych i dotyczy coraz większej ilości osób, szczególnie młodych. Niska świadomość społeczna dotycząca choroby powoduje narastanie uprzedzeń, które prowadzą do ostracyzmu i wykluczenia chorych z życia społecznego i zawodowego.
Cewnikowanie przerywane - metoda samodzielnego opróżniania pęcherza
Cewnikowanie przerywane, nazywane również samocewnikowaniem, jest jedną z metod opróżniania pęcherza u osób z dysfunkcją neurogenną pęcherza moczowego lub innymi zaburzeniami czynności dolnych dróg moczowych.
Leczenie zaawansowanego czerniaka z przerzutami - nowe metody
Zastosowanie równolegle dwóch nowoczesnych leków w ramach terapii skojarzonej jest szansą dla chorych na walkę z zaawansowaną, dającą przerzuty postacią czerniaka złośliwego. Takie leczenie może wydłużyć czas przeżycia średnio o 25 miesięcy, a dzięki obniżonej toksyczności poprawia jakość życia pacjentów. Te nowoczesne formy terapii wciąż są jednak trudno dostępne dla chorych w Polsce.