Reklama
Dna moczanowa (podagra, artretyzm) - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest dna moczanowa i jakie są jej objawy?

Dna moczanowa to przypadłość określana również jako podagra, artretyzm i skaza moczanowa. Osoby cierpiące na tę chorobę muszą zmagać się z problemem nawracających ostrych zapaleń stawów, charakteryzujących się tkliwością, zaczerwienieniem i obrzękiem.
W większości przypadków dna moczanowa atakuje staw środstopno-paliczkowy, który znajduje się u podstawy dużego palca stopy.
Dna moczanowa (artretyzm) może także dawać objawy w postaci tworzenia się kamieni nerkowych, guzków dnawych oraz nefropatii moczanowej.
Czasami zdarza się, że choroba dotyka również inne stawy np. staw skokowy, kolanowy, stawy nadgarstków oraz palców.
Dolegliwości bólowe zazwyczaj pojawiają się w nocy – ze względu na obniżenie temperatury ciała – i trwają od 2 do 4 godzin. W niektórych przypadkach wraz z bólem może pojawić się zmęczenie, a także wysoka gorączka.
 

Dna moczanowa - przyczyny choroby

Dna moczanowa jest wynikiem podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Stan ten określany jest jako hiperurykemia i ma różne podłoża m.in. dieta, czynniki genetyczne, a także zmniejszone wydalanie moczanu przez nerki. Wśród głównych przyczyn występowania dny moczanowej, wymienia się:

  •        styl życia

Według statystyki aż 12% zachorowań na dnę moczanową jest wynikiem nieodpowiedniej diety. Czynnikiem dietetycznym, który wykazuje duży związek z tą przypadłością jest spożywanie alkoholu, napojów słodzonych fruktozą, mięs i owoców morza. Codzienna dieta osoby chorej na dnę moczanową powinna być bogata w warzywa i owoce, chudy ser, produkty mleczne (mleko, kefir itp.), ziemniaki.

  •        uwarunkowania genetyczne

Dnia moczanowa posiada również podłoże genetyczne, które odpowiada za zmienność poziomu kwasu moczowego w organizmie. Według przeprowadzonych badań uważa się, że genami odpowiadającymi za występowanie choroby jest ABCG2, SLC2A9, a także SLC22A12. W wyniku upośledzenia funkcji mutacji genu SLC2A9 i SLC22A12 może dojść do zmniejszenia poziomu wchłaniania moczanu, a nawet do jego niekontrolowanego wydzielania.
 

Choroby współtowarzyszące w dnie moczanowej

Szacuje się, że u około 75 % osób chorych na dnę moczanową występuje również zespół metaboliczny. Zespół ten jest zbiorem powiązanych ze sobą czynników tj. insulinooporność, otyłość brzuszna, nadciśnienie, a także nieprawidłowe stężenie lipidów. U osób cierpiących na bezdech senny zwiększa się ryzyko wystąpienia ataku dny moczanowej.

 

Dna moczanowa – jakie badania?

W celu zdiagnozowania dny moczanowej pobiera się próbki mazi stawowej, które poddane są szczegółowej analizie pod mikroskopem z wykorzystaniem światła spolaryzowanego. W diagnostyce stosuje się ponadto badanie krwi określające stężenie kwasu moczowego, liczby białych krwinek, elektrolitów, a także sprawdzenie czynności nerek poprzez określenie współczynnika przesączania kłębuszkowego.
 

Dna moczanowa - leczenie

Pierwszy etap leczenia opiera się na złagodzeniu objawów ostrych ataków dny moczanowej. W tym celu lekarz zaleca stosowanie środków farmakologicznych (sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, kolchicyny) pozwalających na obniżenie poziomu kwasu moczowego w surowicy. W procesie leczenia stosuje się dodatkowo leki działające zapobiegawczo. Do tej grupy zaliczamy probenecyd, allopurinol oraz febuksostat. Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych środków farmakologicznych i ich systematycznemu przyjmowaniu, możliwe jest opanowanie choroby i umożliwienie pacjentowi powrotu do codziennej aktywności.

 

 

Podziel się
Następny artykuł

Haluks deformacja stopy, z którą zmaga się wiele osób. Metody jej leczenia można podzielić na nieoperacyjne oraz operacyjne. Jak wyglądają poszczególn... czytaj dalej