Reklama
Czystek - właściwości lecznicze, przygotowanie i dawkowanie
Czystek jest rośliną, która znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej już od setek lat. Działa przede wszystkim antyoksydacyjnie i oczyszczająco. W przeciwieństwie do zielonej herbaty, czystek jest rośliną niezawierającą teiny, teobrominy i teofiliny. Wszystkie te substancje działają psychoaktywnie, w związku z czym nie można ich stosować u dzieci.
 

Czystek - właściwości lecznicze

Polifenole znajdujące się w czystku wykazują wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych, m.in. neutralizują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za proces starzenia się naszego organizmu oraz rozwój chorób nowotworowych. Zioło to działa przeciwzapalnie, antywirusowo i antybakteryjne. Ze względu na powyższe właściwości, zalecany jest osobom, które borykają się z problemem nawracających infekcji dróg oddechowych, przeziębień i gryp. Czystek może być stosowany zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych w celu wzmocnienia odporności.

Oprócz wyżej wymienionych właściwości roślina ta wykazuje działanie zapobiegające występowaniu miażdżycy, a także blokuje utlenianie się złego cholesterolu we krwi. Systematyczne stosowanie czystka powoduje rozpuszczanie w naczyniach krwionośnych zatorów oraz zakrzepów, w wyniku czego zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Picie naparu z czystka dodaje energii, pomaga w usuwaniu metali ciężkich z organizmu, przyśpiesza proces gojenia się ran, wybiela szkliwo, pomaga w zlikwidowaniu grzybicy, łupieżu, trądziku oraz łuszczycy. Stosowanie naparu z czystka zaleca się także mężczyznom cierpiących na przerost gruczołu krokowego.

 

Herbata z czystka

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem przygotowywania czystka jest herbata. Do tego celu niezbędne są cięte liście rośliny. Na rynku można kupić herbaty ekspresowe z czystka, ale uwaga – mogą mieć gorszą jakość, niż zwykły, 100-procentowy susz. Przed zakupem dobrze jest więc sprawdzić skład, w tym zwrócić uwagę na to, z której części rośliny zrobiona jest herbatka. Ważne jest także, żeby przy zakupie suszu z czystka, na opakowaniu znajdowało się jego łacińskie określenie Cistus creticus lub Cistus incanus. Warto rozpatrzeć także zakup produktu z certyfikatem BIO, który gwarantuje pewne pochodzenie i wysoką jakość.

Zaletą picia naparu z liści czystka jest możliwość jego kilkukrotnego wykorzystania. Liście można zaparzać nawet kilka razy bez obaw, że stracą swoje właściwości. W celu uzyskania efektów leczniczych, konieczne jest codzienne picie naparu.

 

Czystek – jak parzyć?

W celu przygotowania herbaty z czystka, wystarczy wsypać do kubka jedną łyżeczkę suszu, po czym zalać ją wrzątkiem. Po około dziesięciu minutach napar będzie gotowy do spożycia. Pomocna w przygotowaniu herbatki okaże się także zaparzacz tłokowy albo dzbanek do parzenia ziół. Dzięki temu łatwiej będzie oddzielić fusy.
Do przygotowanego i ostudzonego naparu można dodać trochę miodu. Ważne jest, by nie rozpuszczać go w temperaturze przekraczającej czterdzieści stopni Celsjusza, gdyż straci swoje właściwości.

 

Czystek do inhalacji

W okresie jesienno-zimowym, gdy wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych, zaleca się stosowanie inhalacji z czystka. W tym celu należy wsypać do miski z gorącą wodą około trzech łyżeczek suszu, po czym nakryć głowę ręcznikiem, zasłaniając przy tym także miskę. Inhalacja powinna trwać około piętnastu minut lub do momentu wystygnięcia wody. Podczas wykonywania tej czynności ważne jest, aby opary były wdychane nosem, a wydychane ustami. Inhalacja przynosi natychmiastowe efekty, ponieważ składniki rośliny bardzo szybko są wchłaniane do krwiobiegu przez błonę śluzową nosa i gardła.

 

Czystek - działania niepożądane

Przeprowadzone badania dowiodły, że czystek nie wywołuje żadnych działań niepożądanych, w związku z czym, nie można go przedawkować. Czystek jest rośliną, która mogą stosować osoby dorosłe, jak i dzieci od trzeciego miesiąca życia. Jednak jak w przypadku każdego zioła – należy zastosować zdrowy umiar i stosować się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu produktu.

Podziel się
Następny artykuł

W dniach 14-20 listopada 2016 roku odbędzie się II Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (World Antibiotic Awareness Week- WAAW), który ma na celu p... czytaj dalej