Reklama
Alergia - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Alergia może się ujawnić w każdym wieku, nie tylko w niemowlęcym czy szkolnym, ale także w dojrzałym. Choroba ta występuje jednak najczęściej w początkowym okresie życia, głównie jako alergia pokarmowa na białka mleka krowiego - podają naukowcy.

Alergia pokarmowa

Badania nad żywnością w aspekcie jej właściwości immuno- i alergennych prowadzą naukowcy w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Specjaliści pracują m.in. nad obniżaniem alergenności produktów spożywczych oraz zwiększaniem tolerancji organizmu, za pomocą ustnej immunoterapii, osób dotkniętych alergią pokarmową.

Kierownik Zakładu Immunologii i Mikrobologii Żywności PAN w Olsztynie prof. Barbara Wróblewska wskazała, że alergenami pokarmowymi są przede wszystkim białka obecne w żywności.

Przyczyny alergii pokarmowej

"Obecnie mówimy o epitopach (determinantach) czyli drobnych strukturach aminokwasowych, znajdujących się na powierzchni białek lub ukrytych w jego wnętrzu. Podczas procesów technologicznych struktury białkowe ulegają zmianom, co może powodować ujawnienie fragmentów alergennych na zewnątrz. Na skutek kontaktu z takim białkiem - alergenem powstają w organizmie przeciwciała klasy IgE. Dla większości ludzi antygeny są bezpiecznie. Jeśli predysponowany organizm, w odpowiedzi na kontakt z antygenem zacznie gwałtownie produkować przeciwciało IgE to wówczas antygen jako obcy związek nazywany jest +alergenem+"- podkreśliła prof. Wróblewska.

Jak wskazują naukowcy, przyczyny alergii są dwojakiego rodzaju. W 50 proc. jej powstanie wiąże się z genetycznymi uwarunkowaniem, drugie 50 proc. można przypisać wpływowi środowiska życia człowieka.

Uwaga, bronię się!

"Stymulacja organizmu różnego typu antygenami jest bardzo korzystna, ponieważ cały czas komórki organizmu "uczą się" rozpoznawać nowe związki. Dlatego też można stwierdzić, że trochę "brudu" w otoczeniu może stanowić impuls do inicjacji pożądanej odpowiedzi immunologicznej. W przypadku alergii odpowiedzią jest powstanie immunoglobuliny E. To reakcja organizmu oznaczająca "uwaga, bronię się"- podkreśliła prof. Wróblewska.

Alergia - leczenie

Z alergią jest ciężko walczyć. "Można tę chorobę wytłumić lekami, wyciszyć jej silne objawy takie jak bóle, kolki, pokrzywkę, wysypkę. Jak dotąd jedyną skuteczną bronią w tej nierównej walce jest unikanie kontaktu z alergenami" - zaznaczyła.

Alergia - objawy

Alergie mają wiele postaci, poza tym w ciągu całego życia zmieniają się objawy tej choroby. Na przykład u małego dziecka, matka przy zmianie sposobu karmienia - przejścia z pokarmu naturalnego, jakim jest mleko kobiece, na mleko modyfikowane - zauważa się u dziecka przede wszystkim objawy z układu pokarmowego jak kolki czy bóle brzucha, oraz zmiany skórne, zaczerwienienia czy wykwity. Podczas rozwoju osobniczego dziecko rozszerza jadłospis, co pozwala na zapoznanie organizmu z nowymi antygenami, a w tym czasie układ immunologiczny jelita osiąga stan dojrzałości i z czasem jest ono uszczelniane poprzez śluz i obecność zasiedlających go bakterii. Jednakże w wyniku tzw. marszu alergicznego u dziecka w wieku szkolnym mogą pojawić się objawy astmy.

Alergia w statystykach

Dane literaturowe wskazują, że alergia pokarmowa na białka mleka krowiego dotyka ok. 8 proc. dzieci w wieku poniżej 4 roku życia i ok. 3 proc. dorosłych. Liczne są również grupy pacjentów cierpiących z powodu alergii na soję, pszenicę, ryby i skorupiaki, a także warzywa i owoce. Osoby dorosłe nadwrażliwe na białka mięsa i ryb mogą cierpieć z powodu tego typu alergii do końca życia, albowiem są to silne alergeny o nieprzemijającym potencjale uczulającym, utrzymującym się latami.

Alergia jest także chorobą śmiertelną. Szacuje się, że w USA ok. 200 osób co roku umiera po spożyciu orzeszków ziemnych. Śmierć jest nagła i następuje w wyniku reakcji anafilaktycznej. Dlaczego u niektórych osób dochodzi do dramatycznej zapaści organizmu, dotychczas nie stwierdzono - podała prof. Wróblewska.

Dodała, że spektakularne opisy dotyczą ukąszeń przez owady błonkoskrzydłe czyli osy, szerszenie i pszczoły. Osoba uczulona na jad tych owadów po jednorazowym ukąszeniu może umrzeć. Dlatego tak ważna jest immunoterapia, polegająca na podawaniu w niewielkich dawkach alergenów znajdujących się w jadzie owadów. Taka terapia powinna być prowadzona niejednokrotnie do końca życia - podkreśliła.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Podziel się
Następny artykuł

W ostatnich latach w Europie ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba osób cierpiących na alergie. Liczba naturalnych alergenów nie zwiększyła się, ale... czytaj dalej